V letošním roce vlastně tomu poslednímu svátku sv. Silvestra. S tím je pro mnohé samozřejmě spojen příchod nového roku, který je v drtivé většině lidmi demonstrován od mávání prskavkami až po vystřelování obrovských ohňostrojů. Deník se pokusil zjistit, jak se bude nový rok vítat ve Zlínském kraji.

„V našem městě se oficiální oslavy vůbec nekonají a do ohňostrojů a podobných věcí vůbec neinvestujeme,“ sdělil například mluvčí Uherského Hradiště Jan Pášma. Doplnil však, že se stejně jako vloni očekává, že se lidé ohňostroje na náměstí dočkají v režii některé z tamních firem.

„Nevíme, kdo přesně to dělává, ale ohňostroj u nás nachystají. Pro naši radnici je klíčové až datum 2. ledna, kdy Klub kultury Uherské Hradiště pořádá Novoroční koncert s přípitkem starosty města,“ vysvětlil mluvčí.

Například v Holešově moment přelomu dvou roků, kdy odpočítává téměř každý vteřinu po vteřině, také neslaví. O to více se však soustředí na veselí na Nový rok.

„Silvestra nijak neorganizujeme ani neslavíme. U nás je totiž již zaběhnutou tradicí novoroční ohňostroj,“ připomněl holešovský starosta Zdeněk Janalík. Na přípravu a provedení oslav pak podle něj padne částka zhruba 100 tisíc korun.

Zábavný podvečer s písničkami a soutěžemi

Podobnou částkou disponují také ve Vsetíně, kde se ovšem věnují programu již poslední den v roce.

„Bude připraven zábavný podvečer s písničkami, soutěžemi a ohňostrojem, které jsou připraveny ve spolupráci se střediskem volného času Alcedo. Hodinu před půlnocí pak přijde na řadu program pro dospělé, jehož součástí bude půlnoční pozdrav od vedení města, ohňostroj a samozřejmě nebudou chybět i stánky s občerstvením,“ přiblížila mluvčí Vsetína Jana Čadová s tím, že je v rozpočtu města na oslavy vyčleněna částka 140 tisíc korun.

„My se však snažíme dělat silvestr úsporně, což představovalo v loňském roce skutečné náklady cca 90 tisíc. Předpokládáme, že do stejné částky se vejdeme i v letošním roce,“ podotkla. Ve Vsetíně program doplní také tradiční setkání všech milovníků filmu, které pořádá tamní Filmový klub.

O oslavách příchodu nového roku ví své Josef Kovařík z obce Lípa u Zlína, který několik let vyrábí ohňostroje.

„To víte, doba je teď s tou krizí horší a šetří se i na ohňostrojích. Momentálně se zakázky pohybují maximálně do 40 tisíc, ale to se podaří málokdy,“ vysvětlil Kovařík, který každoročně na Silvestra připraví asi pět ohňostrojů.

„Ve Zlíně jsem měl jeden například na lyžařském svahu, jinak je letos budu chystat v Luhačovicích, Vizovicích a u nás v Lípě. Největší společnou zakázku s kolegy, která stála asi 300 tisíc, jsme kdysi udělali v Třinci. To už se ale asi nikdy nepoštěstí,“ zamračil se muž, který pro bezproblémový chod domácnosti potřebuje za rok splnit zhruba pětadvacet zakázek.

„Záleží ale samozřejmě na tom, jestli jsou to drobky za 5 tisíc anebo pořádné zakázky za 40,“ uzavřel Kovařík, který ohňostroje kompletuje doma v dílně.