Komplikace daly tušit už slovenské policejní hlídky, které odkláněly auta jedoucí k vrcholu, už téměř čtyři kilometry od něj.

„Nemůžeme vás pustit nahoru, nebudete tam mít kde zaparkovat,“ snažil se mladý policista zastavit automobil s redaktory Slováckého deníku notný kus cesty pod vrcholem a odklonit je do improvizovaného parkoviště.

Ti se však nenechali odradit a několik minut poté už pohodlně parkovali nedaleko Holubyho chaty na jedné z šesti volných parkovacích pozic, hned vedle vozidla České televize.

Stovky lidí zavítaly v sobotu 30. prosince na tradiční silvestrovský výšlap na Brdo.
Brdo před Silvestrem: davy, psi a buřty

Oheň nechtěl chytnout

Také oficiální program u památníku bratrství Čechů a Slováků na javořinském hřebenu se o téměř dvacet minut zpozdil, než jej před půl druhou odpoledne konečně zahájila zástupkyně primátorky města Stará Turá Zuzana Zigová.

Ta se hned v úvodu omluvila za značně improvizovaný ceremoniál, kdy kvůli počasí organizátoři zrušili doprovodný program.

„Proto tady dnes není například Mužský pěvecký sbor z Kunovic,“ poznamenala.

Její slova potvrzovalo také silvestrovské upozornění na webu Staré Turé, že z důvodu neprůjezdnosti cesty pro autobusy je tento způsob dopravy na Velkou Javořinu, organizovaný městem Stará Turá, zrušený.

Na své si dva dny před koncem roku přišli návštěvníci Předsilvestrovské oslavy v biocentru na Modré.
Magnetem na Živé vodě byla potápěčova loterie

Po zástupkyni Slovenska si vzal slovo, překvapivě přítomný někdejší premiér české vlády a v současnosti jeden z kandidátů na prezidenta ČR Mirek Topolánek.

„Sice jsme se rozdělili, ale to, na čem vzniklo Československo, nás provází dodnes. Svoboda, demokracie, úcta k lidským právům, humanismus. Štefánikova a Masarykova republika by měla pokračovat v tom, co vnímáme jako důležité i v nynějších samostatných státech,“ připomněl Mirek Topolánek nadcházející sté výročí od založení společné republiky.

Deštivé počasí zkomplikovalo nakonec i zapálení vatry Přátelství, která vzplála až na několikátý pokus.

Jednu z loučí držel v ruce starosta Dolního Němčí František Hajdůch. Ten těsně před začátkem oficiálního programu symbolicky položil kámen na mohylu vršenou jako vzpomínka na Josefa Vavrouška, spoluzakladatele silvestrovských setkání na Velké Javořině.

„Kámen na Vavrouškovu mohylu jsem letos přivezl z Králického sněžníku, pod jehož vrcholem pramení řeka Morava,“ prozradil dolněmčanský starosta.

Centrální pavilon Uherskohradišťské nemocnice. Ilustrační foto.
Uherskohradišťská nemocnice má pět nových primářů

Bratrství Slováků a Moravanů

Z jiného směru, až z Vápenek se pěšky na bělokarpatskou kótu vydal zahalen do moravských vlajek Michal Měcháček, jenž svým tak trochu demonstrativním výšlapem chtěl podle svých slov připomenout, že jde především o bratrství Slováků a Moravanů.

„Přece jen musí každý přiznat, že mnoho lidí z Čech tady nepotká,“ upozornil Měcháček.

Matadorem setkání na Velké Javořině se o posledním dnu roku 2017 stal osmdesátiletý senior z Trenčína Radovan Stoklasa.

„Celý život jsem chodil po horách, takže mně dnešní počasí nepřijde až tak špatné. Dřív jsme na Javořinu chodili s kamarády z Čech i ze Slovenska, tak jsem si ty výlety dnes chtěl připomenout a třeba se s některým z nich tady potkat,“ dodal.

Strážníci s ředitelem Slováckého muzea při prohlídce výstavy Vládci noci.
Medvěd a vlk ve Smetanových sadech! Zasahovat museli policisté