Jinak tomu není ani dnes 31. prosince 2018, kdy proudy zájemců míří z několika směrů na 970 metrů vysoký vrchol. O posledním dnu v roce jde letos už o šestadvacátý ročník těchto setkání.

Zatímco v údolích po obou stranách hranice táhnoucí se moravsko-slovenským pomezím panuje zima beze sněhu s teplotou pěti stupňů nad nulou, s naším přiblížením k Holubyho chatě těsně pod vrcholem Velké Javořiny jako bychom vstoupili do sněhového království.

Dvaceticentimetrová bílá pokrývka a námraza obalující stromy jsou útěšnou kulisou především v lese, tedy pro ty, kteří šlapou nahoru po vrstevnicích od Kamenné búdy, z Vápenek či hřebenovkou od Nové Lhoty. 

„„Pěkná procházka v působivé scenérii. U Kamenné búdy jsme nechali auto a po dvou hodinkách pěší tůry už si dáváme svařák před Holubyho chatou,“ přiznává Hana Děcká z Rudic na Bojkovicku, která se spolu s manželem vydala na silvestrovskou Javořinu vůbec poprvé.

Z jiného směru, ze Strání, přicházejí na vrchol dlouholetí účastníci silvestrovských setkání bratři, Arnošt a Josef Šidlovi.

Ladovská zima však rychle mizí v mrazivé mlze a větrných poryvech finálního výstupu kolem vysílače po vrcholovém hřebenu k památníku vzájemnosti, mohyle Josefa Vavrouška a vatře přátelství. A právě tam se před 13. hodinou srocují davy příchozích.

Slovo si bere pěvecký sbor Boršičané z Boršic u Blatnice a po něm také starosta Lubiny Martin Beňatinský.

„Doufám, že naše země přese všechno, co se ve světě děje, budou i nadále příkladem pro celý svět jako ti, kteří se dokázali rozdělit beze sváru, bez války i bez toho, abychom jeden druhého zabíjeli,“ říká do mikrofonu starosta Lubiny.

Poté už se ovzduším tradičně nesou obě národní hymny a po nich se ozývá praskání dřeva a vyšlehávají plameny z vatry přátelství. Kromě toho je cítit kolem vůně slivovice rozlévané z pleskaček i kapustnice z polní kuchyně, kterou Martin Beňatinský zdarma rozdává lidem kolem. Mezitím nás ani na cestě zpět nepřestávají provázet krůpěje sněhových vloček, ledový vítr a na jeho křídlech se nesoucí tóny písní Boršičanů.

Spoluzakladatelem novodobých silvestrovských setkání na Velké Javořině, jež měly původně vyjadřovat nesouhlas s rozdělením společného státu, byl i někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek. T

en však i s dcerou Petrou v roce 1995 zahynul pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Jeho přátelé na Velké Javořině před lety vybudovali památeční mohylu. Tu každým rokem obnovují účastníci setkání z drobných kamenů.