Petardy a světlice se však neobjevují až při silvestrovských oslavách. Ti, co se jich nemohou dočkat, zkoušejí jejich účinky několik dnů před nimi. „Proto v těch posledních prosincových dnech chodím svého psa venčit brzy ráno a před večerem,“ svěřila se Hradišťanka Alena Kotlánová. Poznamenala, že svého psa, který jinak spolehlivě chodí u její nohy, má vždycky na vodítku, aby jí při případném odpálení nějaké petardy bezhlavě neutekl. „Obvykle den před koncem roku odjíždím na chatu, která je od nejbližší vesnice vzdálená pět kilometrů, a tam bouchání dělobuchů není slyšet,“ dodala Kotlánová.

Silvestrovského ohňostroje a výbuchů petard, rachejtlí a další zábavné pyrotechniky jsou ušetřeni čtyřnozí chlupatí klienti Hotelu pro psy na okraji Uherského Brodu, při hlavním silničním tahu mezi Brnem a Trenčínem. „Díky tomu, že hotel je od města vzdálen, není v něm téměř vůbec slyšet bouchání petard. Pokud nějaký ten vzdálený výbuch v době venčení psů zazní chlupáči při něm jenom trochu bystří,“ vysvětlila Danuše Jiříčková, majitelka hotelu. Ten bude podle jejích slov na přelomu roků psy plně obsazený. „Jsou to naši stálí klienti, kteří jsou na bouchání petard lhostejní. Od třiadvacáté hodiny silvestrovské noci necháváme psům, kteří jsou umístěni ve vnitřních kotcích, hlasitě hrát radio, což úplně eliminuje venkovní hluk,“ informovala Jiříčková.

Myslivci jsou zajedno v tom, že odpalování dělobuchů a dalších pyrotechnických hraček neprospívání ani lovecky upotřebitelným psům, byť je při lovecké i pracovní zkoušce služebních plemen posuzována jejich reakce na výstřel – ránu. „Silvestrovské ohňostroje a petardy působí v daném okamžiku negativně na psychiku loveckých psů. Ti si navíc z různých výbuchů pyrotechniky nesou nepříjemný zážitek ve svém dalším životě. Některé psy pak nemusí být možné vycvičit,“ vysvětlil člen kynologické komise Okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště Milan Hampl, který má víc než čtyřicetiletou praxi s chovem loveckých psů.

Podle Hampla nejvíce ubíjí psy i jiná zvířata déle trvající silvestrovské ohňostroje. „Pes by měl být v té době umístěn nejlépe v nějaké sklepní místnosti nebo garáži se zatemněnými okny, ale při rozsvícené žárovce. Můžeme mu také pustit nějakou hudbu z radia,“ poznamenal myslivec. Ke zklidnění psů a koček lze použít některý z medikamentů, schválených veterinárním lékařem. „Od kamarádky jsem si vloni před Silvestrem přinesla pro uklidnění svého psa několik tabletek Sedalinu. Po něm byl můj Rex tak silně nabuzený, že jsem měla obavy, aby mě přitom silvestrovském rámusu náhodou nekousl,“ svěřila se žena, přející si zůstat v anonymitě.

Jiří Kaděra starší z Veterinární kliniky Uherské Hradiště samoléčitelství chovatelům psů a koček nedoporučuje. Měli by s nimi navštívit zvěrolékaře, který se specializuje na malá zvířata. Ten jim poradí, který lék je pro jejich psa nebo kočku vhodný a jak jej používat, aby byl účinný. „Řadu let se velmi úspěšně podává k medikamentóznímu zklidnění domácích zvířat Sedalin, který obsahuje účinnou látku acepromazin. Kromě toho máme i další moderní preparáty, jako je například Calming či Relaxis, které zvířata zklidňují,“ informoval doktor Kaděra.