Docházelo tak k mimořádnému nárůstu ošetřovaných úrazů v regionu, přestože dopravních nehod se tolik nestalo.

„Vím o tom, že jednu starší paní, která v Hradební ulici upadla na chodníku a zranila se, musela odvézt k ošetření do nemocnice sanitka. Jsem v kontaktu s odborem dopravy a podle mých informací jsou v terénu ve městě všechny posypové vozy," uvedl v pondělí odpoledne velitel strážníků v Uherském Hradišti Vlastimil Pauřík. Mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Ludvík Valouch přiznal, že ošetřovaných úrazů v průběhu dne nezvykle přibylo.

„V důsledku pádů na zledovatělém povrchu ošetřovali naši lékaři zlomeniny i další zranění horních a dolních končetin. Jejich počet byl oproti jiným dnům vyšší zhruba o padesát procent," sdělil Slováckému deníku Ludvík Valouch. Podobné to bylo i v okolních okresech. „V celém kraji jsme v pondělí měli zhruba dvojnásobně vyšší počet výjezdů ke zraněním chodců na náledí," uvedl mluvčí záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Situace na silnicích byla sice méně dramatická než na chodnících. Přestože řidiči jezdili opatrně, nehodám se nevyhnuli.

„Chtěl jsem projet Františkánskou ulicí v Uherském Hradišti, ale strážníci mi doporučili jinou trasu. Že to tam na kostkách dost klouže," informoval Martin Šerý. K sérii karambolů se vzápětí vyjádřil mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

„Ve Františkánské ulici došlo k několika ťukancům a kvůli náledí havarovala auta v Mařaticích i mezi Hlukem a Kunovicemi. Tam jedno skončilo dokonce mimo vozovku na střeše, ale naštěstí se vše obešlo bez zranění," hlásil navečer Slováckému deníku policejní mluvčí.

Nástup ledovky na komunikacích regionu sledoval ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

„Bylo zvláštní, že problémy na silnicích způsoboval namrzající déšť velmi nepravidelně. Například před 16. hodinou to začalo klouzat na Kunovském kopci u vodárny, dokonce tam jedno auto i bouralo, a tak jsme v tomto úseku museli sypače posílit. K večeru pak už jezdily na celém Brodsku i Hradišťsku," upřesnil Buchtík.

Náledí by podle meteorologů mělo komplikovat život obyvatelům regionu až do úterního rána

Zlínsko

Zlínsko trápí ledovka. Nemocnice ošetřuje úrazy chodců způsobené padem na chodníku.

Zlín a další okolní města trápí ledovka, která trvá několik dní. Lidé mají problémy s cestou do práce a o úrazy na zledovatělých chodnících proto není nouze.

„V těchto dnech evidujeme v úrazových ambulancích zvýšení počtu úrazů způsobených pádem na náledí nebo neudržovaných komunikacích," informovala tisková mluvčí krajské nemocnice Karla Havlíková. Podle nemocnice jde o celou škálu úrazů.

„Evidujeme úrazy od pohmožděnin, naraženin, po zlomeniny horních a dolních končetin. Například zlomeniny zápěstí nebo kyčle," doplnila tisková mluvčí nemocnice. Co do věkové kategorie ošetřují lékaři zejména starší pacienty.

„Šla jsem ráno na nákup do supermarketu, který mám kousek od domu. I s chodítky jsem měla co dělat, abych vůbec došla. Jednou jsem přitom spadla," lamentuje nad počasím pětašedesátiletá Věra Horáková. Na vině není ovšem jen stav chodníků a špatné počasí. V některých případech si za to lidé mohou tak trochu sami.

„U mužů jsou celoročně trendem tenisky. Tato obuv není vhodná pro tohle počasí stejně jako letní gumy u automobilu," uvedl Krajský koordinátor Besipu Zdeněk Patík. Lidé by také podle něj měli být obezřetní i při přecházení vozovky a měli by pamatovat, že v takových podmínkách má automobil delší brzdnou dráhu.

Valašsko 

Ledovka komplikuje život chodcům i motoristům

Ledovka způsobená mrznoucím deštěm komplikuje život motoristům i chodcům po celém Valašsku. Lékaři zaznamenali nárůst úrazů způsobených pádem na zledovatělých chodnících v řádech desítek procent. Silničáři nabádají řidiče k maximální opatrnosti.

Nebezpečí přetrvává už od nedělního odpoledne. „Při teplotách kolem minus tří či čtyř stupňů začalo mrholit. Tento stav trvá s přestávkami doteď," konstatoval v pondělí v poledne jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Nepříznivé počasí se okamžitě projevilo v celém regionu. „Zajišťujeme chemický posyp všude tam, kde je to povoleno," oznámil Kořistka. Na silnice, kde se solit nesmí, silničáři používají inertní posyp. Ten však v současných podmínkách není na zledovatělých silnicích příliš účinný. „Posypový materiál se obalí deštěm popřípadě ze silnice odskakuje a nemá požadovaný účinek," vylíčil Kořistka s tím, že je třeba dbát maximální opatrnosti.

Nejhorší situace je podle něj v níže položených oblastech na Vsetínsku, Valašskomeziříčsku či Kelečsku.

Nepříjemné chvilky připravila ledovka také chodcům. Ambulance ve Valašském Meziříčí zaznamenaly v souvislosti se zledovatělými chodníky čtyřicetiprocentní nárůst úrazů. „Lidé padali reflexně na ruce. Takže lékaři ošetřovali zlomeniny zápěstí a předloktí," popsala mluvčí meziříčské nemocnice Hana Szotkowská.

Úrazy: nárůst o čtyřicet procent

Nejhorší situace byla podle silničářů v níže položených oblastech Vsetínska a Kelečska

Chodci i řidiči včera bojovali s ledovkou. Zatímco se ale motoristům dařilo jezdit bez nehod, pěší končili v rukou lékařů.

Například ambulance ve Valašském Meziříčí zaznamenaly v souvislosti s ledovkou čtyřicetiprocentní nárůst úrazů. „Lidé padali reflexně na ruce, takže lékaři ošetřovali zlomeniny zápěstí a předloktí," popsala mluvčí meziříčské nemocnice Hana Szotkowská.

Plné ruce práce měli také lékaři ve Vsetíně. „Zdravotníci ošetřovali nepříjemné úrazy hlavy a zlomeniny. Několik zraněných jsme museli dokonce hospitalizovat," vylíčila mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Více úrazů řeší lékaři od počátku lyžařské sezony. V pondělí ale bylo podle ní na chirurgické ambulanci opravdu plno.

Ledovka trápí chodce už od víkendu. „Raději chodím po sněhu, nebo tam kde je nasypaný štěrk, protože zem je jak zrcadlo. Nevím, jestli to je těmi novými kachličkami a dlažbou, ale chodit se po tom nedá," prozradil Jan Šabršula ze Vsetína, který cestou pro cigarety dvakrát uklouzl a skončil na zemi.

Řadu lidí potrápila také ledovka na autobusovém nádraží ve Vsetíně. „Ten kdo si nevšiml při vystupování z autobusu, že lidé před ním padají na zem, spadl taky. Já naštěstí zahlédla jednoho školáka, jak uklouzl a dávala jsem si pozor," líčila zážitky z ranního vystupování na autobusovém nádraží Michaela Blažková.

Údržbu tamních chodníků, zajišťují technické služby. „Máme s nimi smlouvu. Naposledy chodníky sypali v devět hodin ráno," prozradil kolem jedenácté hodiny dopoledne výkonný ředitel ČSAD Vsetín Josef Růčka.

Pokud bude potřeba, může prý opakovanou údržbu přístupových chodníků k zastávkám zajistit. „Situace v těchto dnech je ale taková, že po půl hodině už musíme sypat chodníky znovu," vysvětlil Růčka.

Nepříznivé počasí se projevilo v celém regionu. „Zajišťujeme chemický posyp všude tam, kde je to povoleno," oznámil jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Na silnice, kde se solit nesmí, cestáři používají inertní posyp.

Ten však v současných podmínkách není na zledovatělých silnicích příliš účinný. „Posypový materiál se obalí deštěm popřípadě ze silnice odskakuje a nemá požadovaný účinek," vylíčil Kořistka s tím, že je třeba dbát maximální opatrnosti.

Nejhorší situace byla podle něj v níže položených oblastech na Vsetínsku, Valašskomeziříčsku či Kelečsku. Nicméně motoristé si s nebezpečným povrchem silnic v pondělí poradili více než dobře. „Dnes nemáme nahlášenu žádnou dopravní nehodu ani uvízlý kamion či jinou dopravní komplikaci. Silnice jsou s opatrností sjízdné," hlásila ve dvě hodiny odpoledne vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kroměřížsko 

Kroměřížsko trápí mrznoucí srážky, stále se tvoří ledovka

Mrznoucí mrholení a hustá mlha sužuje Kroměřížsko od nedělního podvečera. Cesty i chodníky pokrývá souvislá vrstva ledu a řidiči v mnoha případech řízení nezvládají. Na Kroměřížsku stále prší a mrzne. Pracovníci správy a údržby silnic pracují na údržbě vozovek.

„Padající srážky velmi rychle namrzají, takže dělají problémy v celém regionu. Na solených úsecích je sjízdnost téměř bez problému. Hůře jsou na tom úseky, kde se nachází ještě zbytky sněhu," vysvětlil cestmistr Eduard Horák ze Sús Kroměřížska.

Varuje také řidiče, aby na cestách dbali zvýšené opatrnosti nebo nevyjížděli vůbec. Na Morkovicku měli dnes problémy také řidiči autobusů.

„Vážnější nehody nebo uvízlá auta naštěstí hlášeny nemáme, spíše jen lokální komplikace. Například na Morkovicku, kde měli problémy s dostupností autobusy. Počítáme s tím, že mrznout a pršet bude až do zítřka," upozornil Horák.