Stav silnic podle něj rozhodně není ideální. Dosahuje však srovnatelné úrovně s komunikacemi ve zbylých částech Zlínského kraje. „Výrazně horší jsou silnice III. třídy, z nichž je skoro celá polovina v havarijním stavu. U silnic II. třídy, na které se při opravách zaměřujeme nejvíce, je to pouze čtrnáct procent. Z celkové délky těchto silnic je pak v havarijním stavu asi třicet procent,“ upřesnil Berecka.

V posledních pěti letech se podle něj na Hradišťsku podařilo opravit přibližně třicet úseků silnic. Průměrný stav všech vozovek se ale příliš nezměnil. Jejich zanedbanost ovšem výrazně klesla.

„K rapidním zlepšením nedochází, protože většinou přistupujeme pouze k lokálním vysprávkám. Do staveb, oprav a údržby silnic jsme přesto v předešlých pěti letech investovali na půl miliardy korun,“ prozradil Berecka.

Opravíme nejhorší úseky

Komunikací, které vyžadují opravu, je nejen v hradišťském okrese opravdu hodně. Kvůli nedostatku financí ale bude Ředitelství silnic Zlínského kraje moct vylepšit pouze část z nich. „Máme rozdělané stavby ve Svárově a Uherském Ostrohu, které letos dokončíme. V tomto nebo příštím roce zahájíme opravy jedněch z nejhorších úseků mezi Březolupy a Bílovicemi, Březolupy a Částkovem a mezi Částkovem, Nedachlebicemi a Bílovicemi. Investujeme i do silnic v Hluku, Pitíně, Vlčnově, Strání, Bílovicích a mostů v Osvětimanech,“ vyjmenoval Berecka, podle kterého přijdou opravy asi na 330 milionů korun.

Některé řidiče však plány organizace příliš neohromují. Poukazují totiž zejména na možné průtahy. „Už několikrát se stalo, že se někde silnice měla spravovat, ale odložilo se to. Nemyslím pouze na Slovácku. Roční opravy se tak můžou protáhnout i na pět let. Silnice už sice nejsou tak hrozné, jako bývaly, ale s řadou zahraničních zemí se rozhodně srovnávat nemůžeme,“ míní Pavel Mlejnský z Uherského Hradiště.

Stav silnic není v současnosti ideální ani podle šéfa hradišťského dopravního inspektorátu Josefa Hniličky. „Situace není nejlepší. Ne všechny úseky odpovídají nynějším potřebám a také hustotě provozu,“ podotkl Hnilička. Každá oprava však spokojenost řady obyvatel zvyšuje. Potvrzuje to starostka Topolné Hana Marášková. Tu vloni nečekaně potěšila kompletní rekonstrukce silnice směrem na Bílovice. „Cesta byla v katastrofálním stavu a lidé si na ni hodně stěžovali. O její opravu jsme žádali alespoň deset let. Teď je nová a já jsem s ní spokojená,“ dodala Marášková.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.