Větší zájem o památky už zaznamenaly letní měsíce, v červenci a v srpnu dorazilo do Vizovic o 700, do Buchlovic o 3300, na Buchlov o 7600 a do Kroměříže dokonce o 16600 lidí víc než loni. Podle Šnajdarové sezonu ovlivnila bezpečnostní situace ve světě, kvůli níž dali Češi přednost dovolené v tuzemsku.

V Kroměříži zůstává velkým lákadlem obnovená Květná zahrada, kterou si podle Šnajdarové oproti loňsku prohlédlo zhruba o 10 tisíc návštěvníků víc.

„Květná zahrada získává na oblibě taky tím, že nová výsadba uskutečněná v rámci její obnovy je daleko vzrostlejší," vysvětlila mluvčí. Na zámku v Kroměříži lákala i výstava kamélií, kterou vidělo asi 8000 lidí.

Milovníky květin tradičně přitahoval i zámek v Buchlovicích a tamní výstavy růží a tulipánů.

Na Buchlov lidi lákaly noční prohlídky i kovářské sympozium. Ke konci sezony v září byl na hradě po 25 letech otevřen obnovený taneční sál, který se stal součástí prohlídkového okruhu nazvaného Buchlov v proměnách času. Přes zimu podle Šnajdarové na státních památkách ve Zlínském kraji žádná velká investiční akce nebude.

„Pouze na Buchlově bude do konce roku dokončena čistírna odpadních vod," upřesnila Šnajdarová. Buchlov bude tradičně otevřený na Vánoce, 26. prosince se na hradě koná oblíbená akce Na Štěpána otevřená brána. Loni se návštěvnost kroměřížského zámku a zahrad vyšplhala na 193 613 lidí, na Buchlov přišlo zhruba 74 398 lidí, na zámek do Buchlovic asi 84 220 turistů a na vizovický zámek dorazilo 20 756 návštěvníků.