„S pálením těch letních jsme začali spolu s kunovickou pálenicí jako jedni z prvních na Slovácku. U nás to bylo 28. července. A nejspíš jsme byli také poslední pálenicí v okrese, která velmi zdařilou lihovarnickou sezonu ukončila," uvedl Jan Štokman, vedoucí buchlovické pálenice.

V průběhu nadprůměrné páleničářské sezony tam po- dle Štokmana přeměnili ovocné kvasy do bezmála 23 tisíc litrů absolutního lihu. Aby spolu s Jaroslavem Šedou, Janem Žufánkem a Františkem Hrabinou uspokojili požadavky zákazníků z širokého okolí, nezastavili se ve všedních dnech, o sobotách a nedělích ve dne v noci.

Po čtyřech měsících a šestnácti dnech vyřídili všechny objednávky zákazníků a páleničářské prostory už zazimovali také v Jalubí. „S pálením kvasů jsme skončili v půli ledna. Za sezonu jsme vypálili 14 355 litrů absolutního alkoholu, což je o 5855 litrů více než v předcházející sezoně. Rekord pálenice sezony z let 1988 až 1989 je však pro nás nedostižný. Tehdy jsme vypálili 36 tisíc litrů absolutního lihu," svěřil se páleničář a předseda jalubských zahrádkářů Jindřich Zapletal.

Velkou konkurencí pro pěstitelské pálenice jsou po-dle jeho slov výrobci domácích samohonek. „Přesto, že je dnes víc černých pálenic, než jich bylo za bývalého režimu, náš pěstitelský lihovar má svůj stálý okruh zákazníků, kteří si k nám rádi přivezou svůj kvas vypálit," poznamenal Jindřich Zapletal. Bilancovat mohou také v zahrádkářské pálenici v Popovicích. „Skončená páleničářská sezona byla pro nás průměrná. Od 6. listopadu loňského roku jsme v naší pálenici vypálili 231 zákazníkům 4171 litrů absolutního alkoholu," prozradil šéf popovické zahrádkářské organizace Jiří Vratislavský a dodal, že po metanolové aféře přibylo v pálenici povinností a papírování.

Služby veřejnosti ukončila před pár týdny i pěstitelská pálenice ve zbrusu novém Centru slováckých tradic v Modré. „Na to, že pálenice s nejmodernější technologií se rozběhla až 1. října, byla to dobrá sezona. Dnes už máme prověřeno, co se od ní dá očekávat," svěřil se Josef Niesner. Tamní pálenici však čeká proměna na lihovar. „V něm budeme vyrábět alkohol pro potřebu Centra slováckých tradic," informoval majitel Centra slováckých tradic Karel Mareček.