Zavítat má do Luhačovic sedmadvacet ministrů členských zemí, jejich partneři, sociální atašé a další delegáti. Počet návštěvníků se odhaduje na stovky.

Společenský dům, kde budou diplomaté zasedat, je po všech stránkách připraven. Policisté v něm po dva dny dělali pyrotechnické zkoušky, zdobí jej nový nábytek. Ještě včera muselo však vedení lázní a města Luhačovic řešit operativně problém s přístupovými cestami do lázeňského areálu a uvnitř něj. Komplikace totiž způsobily kamiony při stěhování nábytku, které rozryly cesty v areálu. „S tím jsme nepočítali. Museli jsme proto na cesty navézt kamennou drť a terén upravit,“ sdělil starosta Luhačovic František Hubáček.

Počasí však nepřálo ani dnes v noci. „Měli jsme všechno připravené, ale jelikož přisněžilo a navíc sníh roztává, musíme chystat cesty znovu,“ poznamenal před chvílí jeden z dělníků. Na lázeňském náměstí jezdí také auta, která umetají roztátý sníh. Starosta Hubáček to však nepovažuje za výraznější komplikaci. „Napadl sníh a je potřeba jej uklidit. Ale to jsou provozní věci, a jak vidíte, vše je připraveno, aby ministři mohli bez problémů a přijet a jednání mohlo bez problémů začít,“ sdělil.

Kromě organizátorů, novinářů a dělníků je na kolonádě přítomno i několik lidí. Mezi nimi Lukáš Kolarčík, který chce upozornit společně se svými čtyřmi kolegy ze Svazu mladých komunistů Československa na to, že s ministeriádou nesouhlasí. „Tahle akce nám vadí a vůbec nám vadí Evropská unie. Je to bombastická akce, která stojí obrovské peníze v době, kdy lidé přicházejí o práci,“ míní Kolarčík. S kolegy prý nechtějí před Společenským domem přímo demonstrovat, ale rozvinout transparent. Ten zdobí nápis: Evropská unie – sociální škrty = nezaměstnanost = máme toho dost. „Zatím však nevíme, zda nám to policie povolí. Ale právo na to máme,“ podotkl člen skupiny.

Přípravám a šrumu na náměstí přihlížejí i lázeňští hosté. „Jsme tady na týden v lázních a ministeriáda nám nijak nevadí. Město je připraveno, ale počasí to zkazilo trošku,“ míní jedna z návštěvnic. Další návštěvnice, která přijela do Luhačovic, vnímá přípravy jako mnoho povyku pro nic. „Přijede sedmadvacet ministrů a na starosti mají akci stovky lidí. Mě to ale nijak neomezuje, naopak, některé kavárny jsou otevřeny navíc,“ sdělila.

13.01: Slavnostní zahájení, které mělo oficiálně začít ve 13.00 hodin, bude opožděno. Podle dostupných informací by mělo začít mezi druhou a třetí hodinou odpolední. Zpoždění je kvůli dopravním problémům. Pozdní příjezd hlásí také eurokomisař Vladimír Špidla a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Čtěte více: vpravo nahoře Související články