Luhačovice jsou jediným městem na Moravě, v němž se koná neformální zasedání Rady EU v rámci předsednictví ČR v Evropské unii.

Diplomaty, kteří budou ubytováni v místních čtyřhvězdičkových hotelech, budou při cestách i pobytu hlídat stovky policistů. Samotných obyvatel Luhačovic se prý konání ministeriády nijak nedotkne.

Neformální zasedání ministrů Evropské unie začíná v Luhačovicích v prostorách Společenského domu dnes, Zlínský kraj opustí většina účastníků v sobotu. Celkově do regionu zavítají kromě samotných ministrů i partneři některých z nich, sociální atašé a řada delegátů. Početnou skupinu bude tvořit ochranka, očekávány jsou také desítky novinářů.

„Někteří z účastníků přijeli už včera, většina ale až dnes. Převážně se přepravili letadlem do Prahy, odtud speciálním letounem do Přerova a do Luhačovic opět speciálním autobusem,“ přiblížila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jana Říhová.

Jedním z hlavních témat, o němž budou ministři jednat, je mobilita pracovních sil z hlediska České republiky.

„Některé země stále uplatňují vůči našemu státu takzvaná přechodná opatření. To znamená, že omezují přístup Čechů na svůj trh práce. Především tím se budou ministři zabývat,“ sdělila Říhová.

Všichni delegáti včetně novinářů budou ubytováni v šesti luhačovických hotelech. „Bydlet budou ve standardních pokojích i luxusních apartmánech.

Všechny hotely jsou však čtyřhvězdičkové,“ přiblížil ředitel Lázní Luhačovice František Krůžela. Stravovat se budou prý formou rautů jednak v místech ubytování, ale z velké části právě v prostorách zasedání.

Takovou akci, co do počtu politiků, kteří se v lázeňském městě sešli, Luhačovice ve svých dějinách podle starosty Františka Hubáčka nepamatují.

„Je to obrovská událost. Měli jsme tady už českého a slovenského prezidenta najednou, i nějaké velvyslance, ale tolik politiků pohromadě zatím ne,“ sdělil Hubáček.

Kromě Úřadu vlády, ministerstva a Krajského úřadu ve Zlíně mělo i samotné město řadu starostí s přípravami. „Komplikace nám způsobilo počasí, protože začal tát sníh. Část jsme jej museli odvézt, aby návštěvníci nechodili ve vodě. Město jsme samozřejmě pečlivě uklidili a vyzdobili,“ upřesnil starosta.

Společenský dům, v němž se zasedání uskuteční, nechala společnost Lázně Luhačovice zrekonstruovat a navézt do budovy nový nábytek. Při stěhování však automobily rozryly lázeňské náměstí. Tuto nepříjemnou situaci muselo město a společnost řešit operativně ještě včera. „Nepočítali jsme s tím. Náměstí jsme ale vysypali štěrkem,“ sdělil ředitel Lázní Luhačovice František Krůžela.

Město je již tedy pro setkání ministrů podle starosty stoprocentně připraveno. „Občané ministeriádu téměř nepocítí, nijak je neomezí. V ulicích bude pouze spousta policistů, ale s uzavírkami cest se nepočítá,“ doplnil Hubáček.

Společenský dům podléhá už od včerejšího dne přísným bezpečnostním opatřením a vstup do něj mají pouze jisté akreditované osoby.

Čtěte více: vpravo nahoře Související články