„Pod domy ujížděl od roku 2004 svah. Dal se do pohybu po větším dešti a postupně se sunul dál. Od té doby jsme se opakovaně pokoušeli oslovit zástupce radnice i pracovníky stavebního odboru se žádostí o pomoc, nicméně nikdo se neměl k tomu nám vyhovět,“ popsal počátky nekonečné anabáze v boji s úředním šimlem jeden z obyvatel čtvrti, který z osobních důvodů nesdělil své jméno.

Majitelé domů se museli následující roky zpokojit jen s příslibem zástupců Hluku, že věc uvedou do pořádku. Sliby radních, že zjednají nápravu, vedl zájemce o bydlení ke stavbě dalších domů. Dnes v problematické čtvrti stojí tři domy a další tři zájemci mají stavbu brzy zahájit.

Na zastavení pohybu zeminy pracovali v těchto dnech řemeslníci. Podle starosty Hluku Jana Šimčíka musela obec nejdříve převést pozemky v lokalitě Paligr, patřící doposud místnímu sportovnímu klubu, pod městskou správu. „Část plochy, která se sesunula, už jsme zajistili. Navezením zpevňujícího materiálu jsme také snížili příkrost svahu. Kvůli zamezení pohybu plochy jsme použili hutní zeminu s hutnícími vlastnostmi,“ poznamenal starosta Šimčík.

Snahu zástupců radnice o nápravu situace brzdí počasí. „Když jsme chtěli zahájit práce, začalo pršet. To naše záměry značně brzdilo. Jakmile se počasí umoudřilo, mohli jsme práce na zpevnění povrchu rychle dokončit,“ vysvětlil postup prací starosta.

Sanační práce zaplatili zástupci úřadu z městské pokladny. Odstranění sesuvu a zpevnění svahu stálo 2,5 milionu korun.

Čtvrť Paligr má díky novému vzhledu v budoucnu znamenat další možnosti pro případné zájemce. „Jedná se o velmi atraktivní zónu. Nachází se totiž v klidné části obce a je z ní hezká vyhlídka. V současné době hledám v okolí Hradiště nějaké místo, kde bych postavil dům. Je možné, že se budu zajímat i o Paligr,“ zmínil při pohledu na upravenou plochu v Hluku Josef Brázdil z Uherského Hradiště.

Související článek:

Pozdní reakce úředního šimla