„Závada by sice měla být brzy odstraněna, nicméně podle mých informací je část obce přece jen dočasně bez vody. Navíc potrubí prasklo na špatném místě, zrovna na autobusové zastávce, takže se dá předpokládat, že práce na autobusové točně budou komplikovat provoz," nastínil následky mrazů starosta Modré Miroslav Kovařík.

Nízké teploty působí komplikace na vodovodním potrubí

Tato obec není ani zdaleka jedinou, do které museli pracovníci Slováckých vodáren a kanalizací v posledních dnech za haváriemi vyjíždět. Zatímco od 5. do 12. ledna došlo na okrese Uherské Hradiště k šestnácti haváriím s devíti úniky vody, o týden později to bylo již čtyřiadvacet havárií s třinácti výrony a od úterý 19. ledna do pondělí 25. ledna museli vodaři zasahovat celkem na dvaceti místech, z nichž patnáct bylo opět doprovázeno únikem vody.

Nízké teploty způsobily komplikace v Nivnici, Újezdci, Tučapech, Mistřicích, Uherském Brodě, Dolním Němčí, Uherském Hradišti i v Kunovicích. Mezi největší havárie posledních dní patřilo například ve čtvrtek 14. ledna prasknutí výtlačného a zásobovacího řadu z čerpací stanice Staré Město do vodojemu Tupesy, kvůli čemuž zůstalo bez vody asi dvacet domů, či ranní zlom potrubí, ke kterému došlo v neděli 24. ledna v Jarošově.

„Narůstá počet zamrzlých vodoměrů a přípojek. Majitelé by si je měli lépe zabezpečovat proti mrazu," upozornil Lubomír Trachtulec, předseda představenstva společnosti Slovácké vodárny a kanalizace.

Kolabuje i doprava na železnici

Ačkoliv v posledních dnech mrazy výrazně polevily, nešvary počasí působí komplikace i jinde.

„Cestoval jsem dnes ráno vlakem od Uherského Brodu do Uherského Hradiště a vlak měl nemalé zpoždění," popsal další z problémů pondělního sychravého rána František Tureček z Popovic. Tuhé mrazy, které v uplynulých dnech svíraly Slovácko, by se dle všeho prozatím vracet neměly.

„Tento týden bude ve vašem regionu teplotně extrémně nadprůměrný. Přes den bude až k deseti stupňům, od čtvrtka by dokonce ani ranní teploty neměly klesat pod bod mrazu," nastínila předpokládaný vývoj na Slovácku Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Mrazivý by podle ní neměl být ani další týden. „Ačkoliv se ochladí, denní maxima budou stále do šesti stupňů, nad ránem ovšem bude při teplotách kolem nuly hrozit náledí. V nížinách a dokonce i na horách by mělo spíš pršet než sněžit," dodala meteoroložka.