Pod vedením čtyřiasedmdesátileté cvičitelky, někdejší profesorky tělesné výchovy na hradišťském gymnáziu, stále aktivní turistky a obnovovatelky turistického značení Evy Hohausové, vládne v tělocvičně disciplína téměř vojenská.

Cvičenky mezi sebou nehovoří, všem dominuje rázný hlas cvičitelky a ve vzduchu visí snaha odvést při tělocviku co nejlepší výkon. „Dámy, horní končetiny musíte mít podél těla, dolní končetiny skrčené. Doufám, že to už nebudu muset znovu opakovat,“ říká rázně cvičitelka. Napodruhé zvládnou ženy cvik perfektně. Nechtějí zklamat důvěru své cvičitelky, která se tělocviku s nimi věnuje už deset let.

Vytrvaly však proto, že se z nich vytvořila výborná parta a zradit ji by nebylo fér. I to občasné zvýšení hlasu profesorky Hohausové v nich probudilo odpovědnost za výsledek. „Jako ženské jsme někdy trochu neukázněné, bavíme se a pak nevíme, co a jak máme cvičit. Platí na nás přísnost,“ shodují se pětašedesátiletá Zdenka Ondrová a o rok mladší Marie Fornůsková.

O tom, že se ženám hodina úterního cvičení mezi desátou a jedenáctou opravdu líbí, nejvíce hovoří skutečnost, že až na malé výjimky chodí na nácvik pravidelně a téměř v plném počtu. „Zdaleka ale nezůstáváme jen u tělocviku. Nepravidelně, ale vždy ve čtvrtek, pořádáme výšlapy do přírody, které zveřejňujeme na vývěsce turistického odboru,“ naznačila Hohausová.

Náhodného návštěvníka, který zavítá v úterý mezi desátou a jedenáctou hodinou do sokolské tělocvičny v Uherském Hradišti, překvapí pestrost nácvičné hodiny, zájem cvičenek, ale i jejich kázeň. „Cvičení mně dělá dobře na páteř a klouby. Navíc se zde vytvořila dobrá parta žen, z nichž některé se po tělocviku sejdou v divadelní kavárně, povyprávějí si o radostech a starostech, jak je život přináší,“ svěřila se Marie Fornůsková z Mařatic. Slovy chvály na cvičení i výšlapy do přírody nešetřila ani Zdenka Ondrová. „Jako dámská krejčová jsem měla problémy s krční páteří. Za těch sedm let, co cvičím nejen v tělocvičně, ale i doma, jsem na tom zdravotně velice dobře,“ pochvaluje si Ondrová.

Přečtěte si také:

Eva Hohausová: Deset let maluji lidem cestu, aby nezabloudili

Hohausová: Denně obnovím až osm kilometrů značek