„Panu prezidentovi ukládá ústava povinnost smlouvu ratifikovat, pokud k tomu Parlament ČR již vydal souhlas. Neplní si tedy své povinnosti. Nutno připomenout, že mu leží na stole také Římský statut Mezinárodního trestního soudu a Dodatkový protokol Evropské sociální charty. Prezident nemůže zůstat nadále nečinný,“ zdůraznila Gajdůšková.

Přiblížila, že společně s dalšími senátory připravuje žádost Václavu Klausovi, ať dokumenty podepíše. V opačném případě ať se prý prezident obrátí kvůli této záležitosti na Ústavní soud České republiky.

Jako naprosto neoprávněnou hodnotí ale iniciativu své kolegyně například senátorka Jana Juřenčáková (bez politické příslušnosti, zvolená za hnutí Nezávislí starostové pro kraj) z Rokytnice na Valašskokloboucku.

„Sama jsem pro ratifikaci Lisabonské smlouvy nehlasovala a tato iniciativa mi spíše připadá jako nějaký výkřik. Prezident Václav Klaus hájí zájmy republiky a je to jeho právo. To prvotně porušila Evropská unie, protože nejsou všechny státy zajedno,“ oponuje senátorka Juřenčáková.

Lisabonskou smlouvu ještě kromě České republiky neratifikovaly státy Irsko, Polsko a Německo.