„Od roku 2006 jsme přijali pouze 39 stížností, které poukazovaly na problémy s policisty. Z toho 35 odborníci z kontrolní skupiny vyhodnotili jako neodůvodněné, tři z nich pak jako odůvodněné,“ vypočítala policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

V roce 2007 evidovala policie ve Slovácké metropoli 27 stížností na chování policistů, přičemž 4 z nich byly odůvodněné. „Většinou jsou tyto stížnosti zaměřené na jednání a chování policistů, na dopravní službu, postup při prošetřování přestupků či postup v trestním řízení,“ vysvětlila Zámečníková. Od roku 2006 vyšetřovací týmy na Uherskohradišťsku neodhalily žádný trestný čin policistů.

Správní řízení nakonec zastavil ředitel

Že prošetřování stížnosti na jednání policie může být velmi složité, dokazuje i událost, která se odehrála v březnu roku 2005. Při jednom ze zákroků vůči skupince agresivních mladíků policista po opakovaných výzvách použil donucovací prostředky.

„Mladík rušil noční klid, byl agresivní a kladl policistům odpor. Provinilec si na chování policistů stěžoval a stížnost šetřila také inspekce ministerstva vnitra. Šetřením však nebylo prokázáno nepřiměřené použití donucovacích prostředků, protože přestupce utrpěl v důsledku jejich použití pouze pohmožděniny a zranění neměla žádný vliv na jeho obvyklý způsob života. Potvrdil to ve znaleckém posudku soudní znalec z oboru lékařství,“ dodala Zámečníková.

Brněnský státní zástupce stíhání zastavil a případ vrátil na okresní ředitelství v Uherském Hradišti řediteli policie ke zkoumání, zda nedošlo ke kázeňskému přestupku.

Správní řízení zastavil ředitel 28. února 2006 s odůvodněním, že nezjistil porušení právních norem ze strany zasahujícího policisty.

Proti rozhodnutí se mladík neodvolal, ale podal stížnost k ústavnímu soudu. „Nesouhlasil s rozhodnutím státního zástupce a s verdiktem ředitele okresního ředitelství v Uherském Hradišti. Ústavní soud v únoru minulého roku rozhodl, že ústavní stížnost zamítá,“ poznamenala Zámečníková.

Dvakrát zneužili pravomoc veřejného činitele

Od roku 2006 do dnešních dnů řešil uherskohradišťský okresní soud tři případy, jejichž hlavními aktéry byli policisté. U policistů se jednalo ve dvou případech o spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, za který byl každému z policistů uložen podmíněně odložený trest odnětí svobody.

V jednom případě šlo o spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který byl policistovi uložen podmíněně odložený trest odnětí svobody a zákaz řízení veškerých motorových vozidel.

„Je nutné podotknout, že tohoto trestného činu se policista nedopustil při výkonu svého povolání,“ dodal k případům místopředseda Okresního soudu v Uherském Hradišti Vít Krchňaček.

Kompletní znění se dočtete dnes (v sobotu 22. března) ve Slováckém deníku nebo v nové službě E-paper.