Před svým zvolením do nejvyšší vedoucí funkce strany působil Mynář jako předseda krajského výboru SPOZ ve Zlínském kraji. Křeslo předsedy SPOZ obsadil po Miloši Zemanovi, který v květnu po prohraných parlamentních volbách na tuto funkci rezignoval. Jmenování šéfem strany mu vynesl výsledek, kterého SPOZ dosáhla ve Zlínském kraji v letošních parlamentních volbách (5,85 %). O místo předsedy SPOZ se utkal s Tomášem Fingerem, který za SPOZ kandidoval za Prahu 6 do Senátu. Vratislav Mynář obdržel 194 hlasů, Zdeněk Finger 54 hlasů. Miloš Zeman byl jednohlasně zvolený čestným předsedou.

Třiačtyřicetiletý Vratislav Mynář není politickým nováčkem. Od roku 2006 působí v zastupitelstvu městyse Osvětimany. Jak poznamenal, komunální politika se řídí zcela jinými pravidly než politika celostátní. „V komunální politice je politik se svými voliči v každodenním kontaktu. Veškerá jeho rozhodnutí jsou jimi okamžitě konfrontována. Tímto směrem bych chtěl vést i SPOZ,“ řekl Mynář.

Kdo je Vratislav Mynář

Narodil se ve Vřesovicích, v současné době bydlí v Osvětimanech. Inicioval výstavbu tamního Ski parku. Je aktivním činovníkem osvětimanského fotbalového týmu. Do roku 2009 nebyl členem žádné politické strany, SPOZ je jeho první stranou. V roce 2005 založil Nadační fond Kopretina (oficiální název je Nadační fond pomocná škola a praktická škola Vřesovice), jehož současnou patronkou je sopranistka Pavlína Senič. Tento fond slouží pro podporu dětí v dětském domově ve Vřesovicích.