„Každý den sleduji předpověď počasí, a čekám, že se oteplí. I přes nepříznivé prognózy si vždy říkám, že se odborníci spletli a teplé počasí nás překvapí. Ale neděje se tak. Bohužel všechny předpovědi počasí v poslední době vychází," poznamenal Radislav Svoboda z Uherského Hradiště.

S nástrahami počasí bojují i silničáři. „Nedělní husté sněžení nás hodně prověřilo. V terénu jsme měli prakticky veškerou naši techniku a místy jsme s počasím bojovali jen s vypětím veškerých sil. V pondělí a úterý dopoledne už ale byla situace stabilní a všechny silniční úseky na Slovácku jsou v těchto chvílích sjízdné," informoval v úterý 2. dubna ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík. Dodal, že bedlivě sleduje předpověď počasí, která slibuje na středu 3. dubna další sněžení. „S posypovým materiálem jsme na hranici posledních zásob. V těchto chvílích právě objednávám sto dvacet tun posypové soli. Nemůžeme situaci podcenit a tak se chceme rychle zásobit novým posypovým materiálem," podotkl šéf silničářů, který upřesnil, že letošní zima už „vysála" ze zásob společnosti přibližně tři tisíce tun soli. Srovnání nákladů na údržbu silnic a cest regionu zatím ještě silničáři nemají. Zcela jistě prý ale budou větší než po minulé zimě. Přitom už musí nyní plánovat, které úseky poškozené sychravým počasím po příchodu teplejšího počasí opraví. „Bude se jednat například o místa u Stříbrnic, Medlovic, Uherského Ostrohu, Blatnice, mezi Vlčnovem a Uherským Brodem a některé další," plánuje Rostislav Buchtík.

Například jen na údržbu cest a ochodníků v Uherském Hradišti loni použili pracovníci technických služeb 68 tun kamenné drti, 120,5 tun soli a 138,8 tun solanky. „Množství posypového materiálu za letošní sezónu nemáme prozatím zdokumentováno, neboť zimní údržba s ohledem na počasí stále pokračuje a není tedy kompletně vyúčtována. Odhaduji ale, že náklady na letošní zimu budou zhruba třikrát vyšší než loni," připomněl mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Také v Uherském Brodě musí počítat s tím, že se jim letošní zima hodně prodraží. „Už nyní je jisté, že spotřeba posypového materiálu bude výrazně vyšší než loni. V současné době ale na letošní zimu nemám vyčíslené náklady, a enmám k dispozici ani srovnání s minulým rokem. Zima stále trvá, a tak je na vyčíslení nákladů příliš brzy," vysvětlil uherskobrodský místostarosta Jan Hrdý, který dodal, že vyšší náklady než loni bude muset město vyčlenit i na opravu poškozených cest a chodníků ve městě.

Více upřesnila mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká. „Za loňskou zimu bylo z rozpočtu města vyčerpáno 3,8 milionu korun. Letošní zima nás prozatím stála 5,3 milionu korun a počítáme s tím, že do konce letošní zimy investujeme ještě asi 800 tisíc korun," vypočítala Elen Sladká.

Poslední předpovědi meteorologů potvrzují, že starosti se sněžením zdaleka nejsou minulostí.

Ve středu totiž začne počasí v Česku ovlivňovat tlaková níže. Ta během dne přinese sněžení na většinu území České republiky.

S intenzivním sněžením tak musí počítat lidé i na Uherskohradišťsku. „Může napadnout až patnáct centimetrů sněhu. Je možné, že se bude jednat o situaci podobné té z neděle. V nižších polohách Uherskohradišťska se může jednat i o srážky smíšené. K tomu bude foukat silnější vítr. K večeru by ale srážky měly ustávat," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová. Dodala, že ve čtvrtek bude na Slovácku spíše pršet. S nějakým výrazným oteplením v nejbližších dnech nelze počítat. Například ve středu se teploty budou pohybovat v rozmezí od mínus jednoho do plus tří stupňů. Mírně oteplovat by se ale mohlo začít ve čtvrtek 4. dubna, kdy by se teploty mohly šplhat k pěti stupňům Celsia nad nulou.