Žáci druhé třídy, Zuzanka a Dáda, z Veselí nad Moravou se rozhodli zpříjemnit čas seniorům v tamním Zdravotně sociálním středisku. „Chtěli jsme lidem hlavně udělat radost a potěšit je. Hezky jsme si popovídali a odpoledne jsme si moc užili,“ shodli se mladí dobrovolníci. A v návštěvách chtějí pokračovat.

„Příště bychom chtěli lidem zase něco přečíst, ale hlavně se chystáme hrát loutkové divadlo,“ prozradili své plány Zuzanka a Dáda. S pozitivním nábojem ale odchází po hodinách strávených v nemocnici většina pomáhajících.

„I když se jedná o opravdu náročnou disciplínu, zpětná vazba od našich dobrovolníků je právě taková, že oni sami odchází se skvělým pocitem. Jednotlivá setkání jsou pro ně lidsky velmi obohacující a možná paradoxně mají pocit, že ti, kteří něco dostávají, jsou právě oni,“ sdělila Tereza Mangl, která má dobrovolnický program v nemocnici na starosti.

Program v současné době funguje na pěti lůžkových odděleních a podílí se na něm jednadvacet dobrovolníků. Ti si většinou chodí s nemocnými popovídat, zahrát si společenskou hru nebo třeba vyrazí s pacienty na krátkou procházku po areálu.

Specifickou oblastí je také canisterapie, jejíž smyslem je prostřednictvím psí návštěvy spontánně pacienty potěšit a předat jim dobrou náladu, rozptýlit je a motivovat.