Celorepublikově se v roce 2022 na sběrných místech společnosti Ecobat sesbíralo téměř dva tisíce tun odpadních baterií. Vytřídilo se jich tolik, že na každého Čecha připadlo sedm kusů baterií velikosti AA.

Ilustrační foto
Na koleje mezi Zlínským a Trenčianským krajem se znovu vrátí vlaky

V porovnání s předcházejícím rokem se jedná o pokles, to však ještě nemusí být ke škodě. „Ve sběru odpadních baterií sice došlo k mírnému poklesu, avšak tento fakt spíše dokazuje lepší hospodaření spotřebitelů," vysvětlila obchodní ředitelka společnosti Ecobat Kateřina Vránková.

V pořadí devátý Zlín Design Week se uskuteční od 3. do 10. května 2023.
Zlín Design Week: výstavy, módní show, zahraniční hosté

Nejvíce jsou podle ní stále zastoupeny baterie velikosti AA a AAA (tužkové a mikrotužkové). Tvoří přibližně polovinu všech posbíraných baterií. Na třídící lince podle Vránkové rovněž stále přibývá baterií z notebooků, mobilních telefonů a nářadí. "Časem také doslouží akumulátory z elektrokol nebo elektroautomobilů. A právě počet posledně jmenovaných druhů akumulátorů každoročně narůstá o 35 procent," dodala ředitelka.

Nejlépe třídí na Vysočině, v Jihomoravském kraji a v Praze

V roce 2022, stejně jako v předchozích letech, se v přepočtu na obyvatele vytřídilo nejvíce baterií na sběrných místech na Vysočině (198 tun), v Jihomoravském kraji (300 tun) a v Praze (309 tun). 

Sklad plastů. Ilustrační foto
Tříděním elektroodpadu uspořili v Otrokovicích 22 tisíc litrů ropy

Do sběrných míst tak na Vysočině odnesl jeden člověk v průměru rekordních 16 tužkových baterií velikosti AA. V Jihomoravském kraji a Praze to bylo deset baterií tohoto typu.

Ve Zlínském kraji jich každý obyvatel odevzdal průměrně sedm. Nejméně baterií se na sběrná místa dostalo v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Lidé z těchto krajů nasbírali v průměru čtyři vybité tužkové baterie v přepočtu na jednu osobu.