„Máme pěkné počasí, neprší a údajně ani pršet nebude. Vítám všechny soubory a také sekáče u nás ve Lhotě. Tomu nejlepšímu věnuje náš starosta litr slivovice. Tímto bych mu chtěl ještě popřát všechno nejlepší k jeho svátku, Antonína oslaví příští týden,“ řekl na úvod šéf lhotského sboru Petr Radoch.

Po něm si vzal slovo starosta Lhoty, Antonín Jelének, který obyčejně na podobné akce jezdí na svém koni. Na úvod musel tedy vysvětlovat, proč není v kroji a kde má koně. „Řekl jsem, že na veřejné produkce s ním budu jezdit jenom do jeho dvaceti let, ty oslavil v dubnu, takže tak. Kroj se pere, půjdu v něm na pouť k Antoníčku,“ prozradil starosta a k samotné soutěži řekl.

„Měli bychom sečení a zpěv alespoň na takových soutěžích zachovat. Písničky a podobné akce lidi spojuje. Je to odkaz našich předků a je to taková zlatá nit, která se od našich předků line až k nám.“

Po vystoupení sborů následovala soutěž v sečení. Pořadatelé připravili pro zhruba desítku soutěžících několik pečlivě vyměřených dílků. V konečném účtování skončil na třetím místě domácí sekáč Stanislav Kuřina. Cenu za druhé místo bral zástupce z Velké nad Veličkou František Chovanec a litr slivovice od lhotského starosty si odnesl Miroslav Žák, který přijel ze Zlámance. Vítěz celého klání, který přijel speciálně na soutěž, už má několik podobných ocenění doma.

„Byl jsem první v sečení na Solání, na Svárově a v Kaňovicích. Kosu jsem si nechal poslat z Rakouska, má pětadevadesát centimetrů a stála 1800 korun. Že si někteří soutěžící stěžovali na terén, který byl suchý a hrbatý? Tak s tím musí sekáč počítat,“ vyjádřil se pro Slovácký deník Miroslav Žák.

V kategorii žen soutěžily čtyři sekáčky. Na prvním místě skončila domácí Ludmila Radochová a druhá byla Michala Hrdinová z Hluku. Pořadatelé se rozhodli ocenit dvě nejlepší ženy. Proč jenom dvě, to vysvětloval jeden z hlavních organizátorů Petr Radoch. „Všechny ženy podaly statečný a exkluzivní výkon. Nechtěli jsme, aby jedna zůstala neoceněné, tak jsme dali cenu pro polovinu soutěžících.“

V sobotním odpoledni zazpívali mimo domácí pořadatele mužské sbory z Rohatce, Velké nad Veličkou a Hradčovic. Ženský sbor Klebetnice z Hluku. K poslechu, ale nakonec i k tanci vyhrávala ženská cimbálová muzika Ženičky, která přijela také ze sousedního Hluku.