První seč potrvá do konce června, druhá začne v srpnu

Převažuje sečení pomocí sekaček na traktorech, které pomalu projíždějí po všech silnicích druhé a třetí třídy v kraji. Silničáři zpravidla vysečou při první jízdě krajnice a na stejné místo se za několik dnů vrátí, aby vysekli také příkopy.

Některá obtížně přístupná místa musí pracovníci vysekávat ručně. Během vegetačního období se plánují dvě seče. Druhá začne v měsíci srpnu.

Sloni ve zlínské zoologické zahradě Lešná, 11. srpna 2022
Velká oslava ve zlínské zoo: 20 let chovu slonů a druhé narozeniny slůněte

„Sečení začíná zpravidla na silnicích s větší hustotou provozu a v nižších polohách, kde už je v tuto dobu tráva vysoká. O něco později se sekačky dostanou i do odlehlejších a výše položených míst,“ uvedl provozně-technický náměstek Ředitelství silnic Zlínského kraje Radek Berecka.

Sečení u cest stojí až 40 milionů

Sečení podél komunikací má zajistit bezpečnost provozu, aby vysoká tráva nebránila řidičům ve výhledu, zejména v křižovatkách a zatáčkách.

„Vkládáme do sečení každoročně nemalé finanční prostředky. V loňském roce to bylo v celém kraji kolem 35 milionů korun. Letošní náklady budou kvůli růstu cen vyšší, předpokládám, že téměř 40 milionů korun,“ řekl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Obrazce se objevily i ve Valašském Meziříčí za železničním přejezdem ve směru od  Bystřičky.
Tajemné obrazce na silnicích Zlínska. Ani UFO, ani sprosťačinky

Silničáři vyzývají řidiče k ohleduplnosti a opatrnosti při objíždění techniky, která je nasazována na sečení trávy.

„Musíme zajistit sečení trávy i v nepřehledných úsecích. Řidiči ostatních vozidel tam musí výrazně snížit rychlost a zvýšit pozornost. Motoristy na to upozorňuje přechodné dopravní značení,“ dodal Radek Berecka.