„Žijeme na Slovácku, v jednom z jeho měst. Je to město, z něhož se genius loci neodstěhoval. Genius loci však není tvořen jen stavbami a objekty, ale i některými jednotlivci. Splynou s městem tak, že je vnímáme jako trvalou součást, jako charakteristický znak. Míjíme je často jen letmým pozdravem a s vědomím, že je zítra, pozítří, za týden či za rok opět potkáme. Nenapadne nás, že jednoho dne prostě odejdou na vždycky,“ řekl tichým hlasem Jiří Jilík.

Až půjdeme přes park kolem muzea směrem do města, marně se budeme podle Jilíkových slov rozhlížet, zda někde nezahlédneme onu rozevlátou postavu stále jakoby v pohybu, osobitého člověka Ladislava Chvalkovského.

„Jsou lidé, jejichž nepřítomnost jako ztrátu pocítíme, až zajdou za obzor. Právě jako ty, Ladislave. Neměl jsi rodinu, ale budeš chybět místům, kterými jsi chodil, lidem i objektům, které jsi fotografoval. Budeš chybět i nám všem, kteří jsme tě znali. Posíláme ti poslední pozdrav na tvé cestě za světlem,“ vzkázal zesnulému Jiří Jilíkzávěrem.

Vernisáž v Kině Hvězda

Upozornil též, že si Ladislavovu osobnost a tvorbu připomenou návštěvníci „slováckého pressfota“ Ohlédnutí při vernisáži akce v Kině Hvězda v neděli 8. ledna v 17 hodin.

Několik hodin po pátečním smutečním obřadu uspořádali kamarádi zesnulého varhanní koncert ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, v podání varhanního mistra Jakuba Macka a operní pěvkyně Marie Vojáčkové.

Velehradské zvony ve smuteční tónině se rozezněly k poctě zesnulého emeritního papeže
Velehradské zvony se rozezněly k poctě zesnulého emeritního papeže

„Vzpomeňme spolu při tónech varhan na našeho přítele a kamaráda Laďu Chvalkovského, nejen skvělého fotografa, ale i ctitele vážné hudby, jenž byl jejím znalcem i věrným posluchačem,“ řekl v úvodu koncertu jeden z jeho spoluorganizátorů Miroslav Kovářík.

Smutná zpráva o tragickém úmrtí dlouholetého fotografa Slováckého muzea, 68letého Ladislava Chvalkovského, obletěla Uherské Hradiště hned po jeho skonu.

Odešel nečekaně ve středu 16. listopadu krátce před 18. hodinou, když jej na železničním přejezdu u mostu přes řeku Olšavu v kunovické ulici Potočná srazila vlaková souprava.