Podle vědeckých studií vyšší kvalita spánku výrazně snižuje riziko zárodku závažných interních chorob. V Uherském Hradišti nová laboratoř funguje v návaznosti na plicní oddělení. Špatné spaní totiž často úzce souvisí právě s potížemi v dýchacím ústrojím.

„V současné době nabízíme vyšetření pomocí polygrafie. Snažíme se primárně cílit na pacienty s plicními chorobami. Vhodný je ale každý pacient, který má pocit, že jeho spánek není osvěžující, je přerušovaný, má zástavy dechu ve spánku, nebo jen zvýšeně chrápe,“ vysvětlil Jiří Tihon, primář Plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Přijít na vyšetření tak může každý, kdo špatně spí, a to bez doporučení od specialisty. Problémy se spánkem mohou vyvolávat únavu, sníženou pozornost a potřebu spát přes den. Způsobit mohou i vážné zdravotní komplikace.

O tom ví své pacientka Helena, která trpěla nadměrnou únavou. Ta ji dovedla až na jednotku intenzivní péče.

„Lékařka mi sice diagnostikovala astma, ale něco se jí nezdálo. Naštěstí ji napadlo poslat mě do spánkové laboratoře krajské nemocnice ve Zlíně,“ vzpomínala na těžké období pacientka Helena.

Právě specializované pracoviště pomohlo lékařům odkrýt příčinu jejího problému. Teď je paní Helena ráda, že může využít zdravotních služeb také ve své spádové nemocnici.

„Pracoviště teprve rozjíždíme, tak ještě nemáme uzavřeny smlouvy se všemi pojišťovnami. Doufáme ale, že se nám to do konce roku podaří,“ řekl lékař Pavel Tkadlec, který má tamní laboratoř na starosti.

V databázi a léčebném procesu je v Uherském hradiště zhruba padesát pacientů, v budoucnu by tady ale mohli pomoc přibližně stovce lidí ročně.

Autorka: Klára Hanačíková