V těchto dnech ona a dalších dvacet členů sdružení vyhodnotilo svou činnost. Seskupení ochránců musí na základě příslušného zákona respektovat i úřady.

„Je to pravda, ze zákona jsme povinni sdružení o plánech na kácení zeleně informovat,“ potvrdil před časem vedoucí Odboru životního prostředí hradišťské radnice Květoslav Fryšták. Spolupráci s jeho lidmi si ale Jiřina Stloukalová pochvaluje. „Jsme spokojeni. Především paní Krupičková a její kolegyně z Odboru životního prostředí nám vydatně v našem snažení pomáhají,“ podotkla Stloukalová. Zástupci sdružení absolvovali za rok existence organizace několik desítek jednání o osudu zeleně v různých částech města a 35 jednání na místě zásahů do takových ploch.

„Jednali jsme například o záchraně lipořadí ve městě z roku 1919, vysázeného na památku vzniku republiky. S pomocí pracovníků inspekce životního prostředí jsme dohlíželi na oprávněnost kácení lip pocházejících z roku 1906 na nábřeží u Moravního mostu a mnoho dalších,“ připomněla Stloukalová. Její sdružení zabránilo kácení například na hradišťském hřbitově v městské části Mařatice, v areálu firmy Mesit či na Průmyslové ulici. „V současné době vede se zástupci radnice náš spolupracovník Jan Hubáček odborný spor k projektu zamýšlené regenerace Masarykova náměstí. Součástí projektu má být, mimo jiné, odstranění dvou památných lip u tamní kašny. Jeden z těchto stromů je podle odborných posuzovatelů nejkrásnějším jedincem památného a chráněného lipořadí,“ podotkla Stloukalová.

Snahu členů sdružení oceňují i oslovení obyvatelé Uherského Hradiště. „Je nutné si cenit každého stromu ve městě. Zeleně není nikdy dost a docela by se mi zamlouvalo, kdyby taková plocha vznikla například v areálu bývalých kasáren nebo na okrajích obou hradišťských náměstí,“ poznamenal čtyřiapadesátiletý Jindřich Hradil z Uherského Hradiště.

Práci sdružení ocenili také někteří hradišťští zastupitelé. „Setkal jsem se s nimi při řešení jedné z jejich akcí a zúčastnil jsem se i dalšího jednání ohledně plánů na kácení. Význam tohoto sdružení vidím především v tom, že pojmenuje a zviditelní problémy, které by možná bez jejich přičinění byly řešeny pouze jednostranně a bez povšimnutí veřejnosti,“ podotkl zastupitel Stanislav Mikula (hnutí Zdravé Hradiště).

Nejdůležitější zásahy organizace

1. Ochrana lip z roku 1919 na Masarykově náměstí
2. Oprávněnost kácení lip zasazených v roce 1906 na Moravním nábřeží
3. Protipovodňová opatření a plány na kácení stromů na březích Moravy v Rybárnách a okolí
4. Zásadní zásahy do zeleně v areálu hradišťské nemocnice
5. Kácení zeleně v lokalitě Rochus
6. Zabránění kácení stromů na hřbitově v Mařaticích, v areálu Mesit, na Průmyslové ulici, v areálu nemocnice