„Kolo v mé blízkosti si jednoduše zapůjčím a na určeném stanovišti v cíli cesty zase vrátím. Kola a jejich stanoviště jistě nepřehlédnete, protože jsou v jednotném, specifickém designu. Pro tato kola bude v rámci města vymezeno 45 stanovišť,“ vysvětlil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Tato služba podle něj směřuje k podpoře možnosti rychlého přesunu v rámci města bez nutnosti užít vlastní kolo, případně osobní vozidlo.

K operativnímu využití sdílených kol je určena aplikace pro mobilní zařízení, která je k dispozici na stránkách společnosti Nextbike.

Registrovanému uživateli už jen postačí načíst QR kód na sdíleném jízdním kole a může vyrazit. Pro zájemce, kteří nebudou mít k dispozici „chytrý“ telefon, bude možné zapůjčení kola přes zákaznickou linku.

„Navíc s jedním účtem u Nextbike můžete využít modrá sdílená kola v dalších 15 městech ČR a 27 zemích po celém světě. S jednou aplikací se tak můžete projet například i v Brně, Ostravě, ale třeba i chorvatském Splitu nebo Zadaru. Modrá kola v Uherském Hradišti - čtvrthodina zdarma, pak za 24 korun na půl hodiny,“ upřesnil Jan Pášma.

Trasy sdílených kol budou za účelem optimalizace sítě stanovišť monitorovány a bude tak možné celkem operativně optimalizovat místa, kde si lidé budou moci kolo zapůjčit a zase vrátit.

Pro pravidelné zájemce o sdílená kola po delší časový úsek provozovatel nabídne i zvýhodněné měsíční (149 korun) a roční tarify (899 korun).