Volný pohyb na hranici by mohl být možný už před Vánocemi. Lidé na moravsko–slovenském pomezí se však bojí nárůstu nákladní dopravy

„Hraniční kontroly by měly skončit již jednadvacátého prosince,“ prozradil Pittner.

Policisté, kteří zmizí ze státní hranice, však z regionů neodejdou úplně. Například hradišťský inspektorát bude mít k dispozici několik detašovaných pracovišť. Příslušníci pohraniční policie by o to více měli být vidět na silnicích, a to nejen v blízkosti hranice. Kromě kontrol nákladních a dodávkových vozidel, které by mohly převážet nelegální přistěhovalce, budou policisté kontrolovat i ostatní řidiče.

S obavami ale i očekáváním na datum ukončení hraničních kontrol čekají podle starosty Starého Hrozenkova Milana Vaculíka obyvatelé příhraničních obcí. „Jistě to bude mít pro nás přínos v případě zvýšení návštěvnosti Slováků na kulturních a společenských akcích. Obáváme se ale problémů s nárůstem dopravy,“ poznamenal Vaculík. Případné potíže se sjízdností vozovek nutí hrozenkovské radní uvažovat i o zřízení obecní policie.

O Vánocích tak nebude nic bránit v cestách na jakékoliv místo státní hranice. Na Velkou Javořinu se však autem z moravské strany návštěvníci nedostanou. „Od Kamenné boudy budou muset lidé šlapat pěšky nebo jet na kole. Zatím vše budou řešit dopravní značky,“ uvedl starosta Strání Pavel Mimochodek. Ten již společně se svým protějškem z Moravského Lieskového plánuje řadu společenských a sportovních akcí. Například cyklistickým závodům už nebude nic bránit. Také ve Strání však vzbuzuje obavy nárůst nákladní dopravy.