Václavovi se stala osudným jeho velká záliba, outdoorová aktivita nazvaná freerunning. Lze si ji představit jako soubor akrobatických prvků prováděných ve venkovním prostředí, odrážení se od zdí, jejich přelézání a přeskakování, metání salt.

V loňském říjnu při tréninku však při jednom z triků dopadl přímo na hlavu a poškodil si obratel i míchu. Nyní se učí, jak žít s hendikepem. „Člověk se s tím nikdy nesmíří. Budu dělat maximum pro to, aby se můj stav zlepšil," říká Vašek odhodlaně. Prognózy lékařů jsou totiž nejednoznačné. Nikdo mu nezaručí, že ho pravidelné a poctivé cvičení postaví na nohy. Ale naděje umírá poslední, zvláště když je podporována vůlí, dřinou.

A také kamarády. V kruhu jeho blízkých vznikl zajímavý nápad využít plastových uzávěrů od PET láhví jako recyklovatelné suroviny a uspořádat sbírku. Výkupní cena vršků ve sběrně má činit 4,50 koruny za kilogram.

„Chceme takto vybrat peníze, které by rodina mohla použít na další léčbu, pořízení rehabilitačních strojů a především bezbariérové vybavení jejich domu. Tak, aby Vašek mohl doma normálně fungovat. Třeba jen výtah přijde na 600 tisíc korun," říká Jana Grygarová, která sbírku organizuje na facebooku a s Václavem se přátelí asi dva roky – působil jako její instruktor slimboxu.

Příjezdová rampa, bezbariérová koupelna, zapravení schodků. V to všechno se mohou plastové vršky přetavit. Pokud se tedy najde dostatek lidí ochotných je třídit a poté odevzdat na sběrných místech. Ta v posledních hodinách vznikají překotným tempem. V Uherském Hradišti, Brodě, Jalubí, Olomouci i jinde. „Čím více, tím lépe. Kdyby se vršků posbíralo opravdu hodně, využijeme služeb kamaráda, který jezdí s kamionem. Ale to už je asi trochu nadsázka," uzavírá Jana Grygarová rozpravu v pozitivním duchu. (lap)

K akci Sbíráme vršky pro Vaška se na facebooku doposud připojily stovky lidí. Sběrná místa vzniká po celém regionu:

– Uherské Hradiště: rybářské potřeby v Nádražní ulici, fitcentrum naproti Hradišťanky, aquapark, pizzerie U Macka
– Uherský Brod: Zdravá voda, Trávníky
– Uherský Ostroh: DDM Pastelka, nám. Sv. Ondřeje
– Kunovice: trafika Na Rynku
– Staré Město: keramika na Velkomoravské
– Nivnice: obchod u Tomaců
– Babice: Gasol
– Jalubí: Kavárna
– Sušice: Hospůdka na hřišti
– Luhačovice: pizzerie Bludička
– Zlín: Městské divadlo
– Olomouc: menza 17. listopadu
– Slovensko: Jana Švecová, Marhuľová 2, Bernolákovo

Vážení čtenáři, plastová víčka bude pro Vaška sbírat také redakce Slováckého deníku. Pokud sem budete mít cestu, můžete je zde odevzdat. Adresa: Havlíčkova 160, Uherské Hradiště (nad kavárnou Kovak).