Za vznikem kolekce stojí čtyřicátník Tomáš Hamrlík, jenž muzeu šéfuje už čtrnáct let. Vlastní sbírku rádií a televizorů začal budovat na začátku 90. let minulého století, už když navštěvoval v Bojkovicích základní školu. A ta je teď předobrazem výstavy.

„V 90. letech byly takových věcí vyházené hromady a mě už jako malému klukovi to přišlo strašně líto, takže jsem je sbíral. Tak začala vznikat moje sbírka. Už někdy v páté třídě jsem prolézal kontejnery, protože každý vyhozený kus se mi jevil ohromně designově krásný a já jej považoval za součást nábytku, který měl duši,“ líčí Tomáš Hamrlík své sběratelské začátky.

Hody, milé hody. V Ostrožské Lhotě je slavili už po osmadvacáté
Hody, milé hody. V Ostrožské Lhotě je slavili už po osmadvacáté

Doma podle svých slov může mít zhruba tři desítky kusů, převážně radiopřijímačů.

„A přesně podle svojí sbírky jsem sháněl historická rádia a televizory do sbírky v muzeu. Příkladem může být právě televizor Šilelis, který mám doma jako dárek od dědečka z roku 1988, a jenž je v podobě jiného exempláře od dárce součástí muzeální expozice,“ naznačuje Tomáš Hamrlík.

Z vlastní sbírky věnoval Muzeu Bojkovska tři historické přijímače. Jedním z nich je Radiogramofon 512008 Tesla ZZ4 z roku 1951, který je zároveň gramofonem, radiopřijímačem i rozhlasovou ústřednou pro školy či úřady.

„Dalším je sovětská televize Elektronika VL100 z roku 1972, kterou si moje teta koupila v Sovětském svazu, když tam studovala. Zkratka VL100 zřejmě značí Vladimír Lenin a sté výročí jeho narození. To připadalo na rok 1970, kdy tam tyto televizory začali vyrábět,“ uvažuje Tomáš Hamrlík.

Křest CD Petera Lipy na 24. ročníku Cz&Sk Hello jazz weekendu v Hradišti
VIDEO: Démon Peter Lipa slavil, křtil i dominoval na jazzovému víkendu

Přiznává, že marně přemýšlí o tom, který typ přístroje má doma, a v expozici Muzea Bojkovska zastoupen není.

„Jisté je to, že moji sbírku ta muzejní od dárců z bojkovického regionu daleko předčí, a to je dobře,“ uzavírá Tomáš Hamrlík.