„Shodou okolností jsem navštívil sběrnu v Uherském Hradišti, kam přivezli velkou hromadu knih. Pracovník sběrny mi řekl, že se jedná o knihy ze zrušené bibliotéky z Buchlovic. Několik knih jsem ještě stihl uchránit před likvidací, ale většina z nich skončila v likvidaci. Překvapilo mě, že některé z nich byly prakticky nové,“ popsal svůj neobvyklý zážitek Ludvík Stloukal z Uherského Hradiště.

Pro vedoucí knihovny v Buchlovicích Dagmar Možnou je ale objev Ludvíka Stloukala záhadou. „Část knihovny jsme likvidovali zhruba před třemi lety. Jednalo se o 1662 knih. Snažili jsme se je rozprodat. Cena jedné knihy se pohybovala kolem dvou korun. Zájem byl veliký, nicméně pár set knih se prodat nepodařilo a nechali jsme je zlikvidovat. O nové knihy se ale v žádném případě nejednalo, šlo spíše o značně poničené kusy,“ zavzpomínala Možná.

Vedoucí knihovny se domnívá, že knihy, jejichž likvidace byl Stloukal svědkem, mohly pocházet z jiného zdroje. „Pravděpodobně naše knihy odkoupil jiný provozovatel některé z regionálních knihoven nebo soukromý sběratel. Když mu byly na obtíž, s časovým odstupem je vyvezl do sběrny,“ zamyslela se knihovnice.

Občasné zásilky větších objemů knih potvrdil i vedoucí Sběrny surovin Uherské Hradiště na Průmyslové ulici Pavel Michalík. „Čas od času se to stává. Na dodávku materiálu knih z Buchlovic si ale nevzpomínám. Každodenně zpracováváme velké objemy, takže si nemohu každou z nich pamatovat. Typickou sezonou velkých zásilek je podzim, kdy nás zásobují školy s vyřazenými knihami. To k nám vozí i objemné koše papírového sběru,“ dodal Michalík.

Čtěte také:

Knihy na skládce