VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Statisíce sazenic stromů zaplaví v těchto dnech Chřiby

Chřiby - Vysadit bezmála šest set tisíc jehličnatých a listnatých sazenic mají do konce dubna za úkol lesáci v deseti lesních revírech Chřibů. Malé stromky by se měly v průběhu jara objevit na 64 hektarech holin po mýtních a kalamitních těžbách.

1.4.2008
SDÍLEJ:

Pavel Tomanec (v popředí) umí pracovat nejen s motykou, ale i s motorovou pilou.Foto: Zdeněk Skalička

V plánu je také přirozená obnova třiceti hektarů lesa, z toho tři hektary budou osety semenem dubu zimního až na podzim. Informoval o tom vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák.

„Osmdesát procent kvalitních sazenic, kterými budeme letos zalesňovat, jsme si vypěstovali v osmi lesních školkách naší lesní správy,“ uvedl Zálešák.

Díky nim i díky příznivému počasí mohli lesáci podle něj s obnovou lesa začít už před měsícem. Výsadba stromků se jako první rozběhla v revíru Jankovice. Vydatnými pomocníky při zalesňování jsou podle něj motorové jamkovače. Ačkoliv je hlína v jamkách jimi vyhloubenými dobře prokypřená, lesní dělníci vysazují stromky léty ověřenou technologií, tedy do ručně vykopaných jamek.

„Největší část vysazovaných stromků tvoří buk, smrk, dub zimní a letní. Nižší je podíl sazenic javoru klenu, jasanu, ořešáku černého, lípy srdčité a olše lepkavé. Pokud nám to počasí dovolí, rádi bychom zalesnili nejpozději do konce dubna. V půdě je zatím pro stromečky dostatek vláhy,“ vysvětluje Zálešák.
V plném proudu je v těchto dnech výsadba v Lesním družstvu Osvětimany. „Na sedmi hektarech budeme letos na jaře vysazovat ručně do jamek pouze sazenice buku a dubu. Dosavadní chladné a deštivé počasí obnově lesa přeje, ale činí výrazné potíže při přibližování a odvozu dříví. Lesní cesty jsou hodně blátivé,“ posteskl si ředitel osvětimanského družstva Miroslav Struha.

S výsadbou bukových sazenic začali 13. března na holinách Lesního družstva Zlechov Tupesy. „K 26. březnu jsme zalesnili 13 800 buků. Ke splnění jarního zalesnění nám zbývá vysadit 3200 smrků ztepilých. Ty v příštím týdnu přivezeme z lesní školky v Prostějově. Věřím, že už neudeří holomrazy, které by mohly vysazené stromečky povytáhnout ze země. Nestalo se tak ani vloni, a to jsme začali zalesňovat už v únoru. Tedy skoro o měsíc dříve než v minulých letech,“ svěřil se odborný lesní hospodář družstva Zdeněk Kroča.

Současné teplé klima v souvislosti s výsadbou ocenila také vedoucí školky okrasných dřevin ve Spytihněvi Marie Surovcová. „Pokud se jedná o dřívější termín výsadby sazenic jehličnanů a listnáčů, má mírná zima určitě pozitivní vliv,“ konstatovala.

Pavel Bohun

Autor: Zdeněk Skalička

1.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

V pořadí již čtvrtý Oktoberfest se tentokrát konal v prostorech Jarošovského pivovaru.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / VIDEO / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení