Šampionem tohoto superkoštu se stal vzorek z durancií z roku 2021 Jaromíra Klečky z Nedakonic. Druhé místo má slivovice z roku 2020 Radovana Hýže z Uherského Ostrohu a bronzovou příčku obsadil vzorek z durancií z roku 2018 Ludmily Sečkářové z Louky.

„Tohoto bilančního koštu jsem se účastnil poprvé. To víte, že mám radost. Ale nutno podotknout, že tato moje duranciovice má za sebou úspěšné tažení několika košty. Vloni skončila na Salaši druhá, letos v Nedakonicích třetí, na Salaši letos taky třetí a na koštu v Jankovicích v tomto roce zvítězila,“ prozradil vítěz Jaromír Klečka.

Kateřinský jarmark v Brodě? Svařák, zabijačka, stánky řemeslníků a náměstí plné lidí
Kateřinský jarmark v Brodě? Svařák, zabijačka, řemeslníci a náměstí plné lidí

Etnograf Slováckého muzea v Uherském Hradišti a nově zvolený prezident Společnosti přátel slivovice České republiky Jan Káčer si premiérový košt v Galerii Slováckého muzea pochvaloval.

„Nálada dobrá, vzorky vynikající a k tomu úžasné obrazy Tomáše Měšťánka. Co víc si přát,“ usmíval se Jan Káčer.

Vzorky destilátů vzešly především z koštů, které probíhaly v první polovině roku 2023 na celém Slovácku, ale také v roce 2022 a také těch, které se stihly uskutečnit ještě v roce 2020 – od severních hranic regionu Uherskohradišťska, Luhačovického Zálesí, přes Uherskobrodsko, Bojkovicko, moravské Kopanice, Horňácko, Strážnicko, severní a jižní Kyjovsko až po Podluží.

Šampion Slovácka, tedy vítězný vzorek, bude uložen v archivu vítězů v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.