Autory vítězného vzorku jsou Pavel a Alois Kročilovi, kteří si spolu s pomyslnou palmou vítězství odnesli také diplom a láhev slivovice.Přestože se ale o recepturu podělit nechtěli, získal od nich Slovácký deník pro své čtenáře několik cenných rad.

„Sto procent úspěchu je, dělat to s láskou, s vyváženou chutí přidávat špécie a neustále chutnat. Je ale nutné podotknout že z těch sto procent tvoří správná receptura pouze padesát procent. Druhých padesát procent je kvalitní zaudění,“ vyzdvihl Pavel Kročil uzenářský přínos svého otce Aloise.

„On je pan uzenář a hlavně díky němu naše klobásky každému tak šmakují,“ vysmekl mu poklonu.

O suverénním vítězství Kročilovy klobásky svědčí také její bodové hodnocení, kdy v celkovém pořadí předběhla Mysliveckou klobásu z Drumasu Hluk, která skončila na stříbrné pozici s 94bodovou ztrátou. O přízeň hodnotitelů, jimiž byli všichni návštěvníci ochutnávky, se ucházelo 16 vzorků z Nivnice, Hluku, Vlčnova, Dolního Němčí a Uherského Brodu. Lidé vzorkům podle chuti udělovali body od jednoho do pěti. Oceněny byly první tři mezi výrobci soukromými a první tři mezi uzenářskými firmami. Tam byla úroveň velmi vyrovnaná, neboť rozdíly se pohybovaly v řádu několika málo bodíků.

„Přišla zhruba stovka lidí. Od každého vzorku jsme shromáždili tři kila klobás. Dohromady se jich tedy sešlo bezmála půl metráku. K mání byly převážně klobásky vepřové, mezi nimi se však objevily také vzorky klobásek zvěřinových, cibulových, pepřových či drůbeží s tvarůžkami. O tom, že všem zřejmě chutnaly, svědčí i to, že jich příliš nezůstalo,“ prozradila jedna z organizátorek akce, tajemnice TJ Nivnice Jarmila Krchňáčková.

Návštěvníci si převážně pochvalovali, tak, jako Karel Šik.

„Je dobře, že se TJ snaží zajistit si peníze na svůj provoz i jinak, než od obecního úřadu,“ chválil aktivitu sportovců Šik. Jeho favoritem byl při degustaci jeho vzorek číslo tři. Po zveřejnění se ukázalo, že to byla Bystřická klobása společnosti VOMA, která skončila na sympatickém třetím místě. „Některé klobásky byly ale na můj vkus až příliš kořeněné, a ty si proto mé sympatie nezískaly,“ dodal Šik.

Degustaci odlehčil svým vystoupením místní dětský soubor Hurikánek.

Vyrobit dobrou klobásu? To chce výbornou recepturu a kvalitní vyuzení, tvrdí Pavel Kročil

Prozradíte nám recept, podle kterého vyrábíte šampióna klobás?

Nezlobte se, ale to není možné. Zůstane v utajení.

Vloni jste se stal taktéž vítězem zdejšího koštu klobás. Lišilo se nějak složení vašeho letošního vítězného vzorku od toho loňského?

Loňské vítězství jsem letos obhájil se stejnou recepturou jako vloni. Navíc jsem uspěl i s dalším vzorkem, který skončil hned druhý.

To místo ale obsadila klobása rodiny Radochovy…

To jsou naši sousedé. Jejich vzorek jsme dělali spolu. Od toho vítězného se ale liší jen tím, že jsme něčeho přidali a něčeho ubrali.

Můžete tedy prozradit alespoň to, co je nutné dodržet při výrobě klobásy tak úspěšné, jako je ta vaše?

Sto procent úspěchu je, dělat to s láskou, s vyváženou chutí přidávat špécie a neustále chutnat. Je ale nutné podotknout že z těch sto procent tvoří správná receptura pouze padesát procent. Druhých padesát procent je kvalitní zaudění.

A s tím to máte teda jak?

Musím přiznat, že naše domácí klobásky jsou společným dílem mě a mého tatínka Aloise Kročila z Uherského Brodu. On je můj hlavní rádce. To, co já vytvořím, on odborným zauzením dotáhne do špičkového konce. On je pan uzenář a hlavně díky němu naše klobásky každému tak šmakují…

Umístění domácích klobás soukromých osob
1. Kročilovi, Nivnice, 426 bodů
2. Radochovi, Nivnice, 313 bodů
3. Stojaspalovi, Nivnice, 298 bodů
Umístění velkovýrobců klobás
1. Drumas Hluk, Myslivecká klobása, 332 bodů
2. Řeznictví Kadlček Dolní Němčí, Sváteční klobása, 329 bodů
3. VOMA Uherský Brod, Bystřická klobása, 325 bodů