Například před nedávnem měli hasiči problémy s dojezdem a především s dopravou vody k hořícímu seníku u samoty ve Vyškovci. celý článek ZDE „Máme sice techniku s lepší prostupností terénem než záchranáři, ale při větší sněhové pokrývce jsou místa, kam se bez sněžného skútru nedostaneme,“ poznamenal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček s tím, že jednotky v Bílých Karpatech letos dostanou lesní automobilový speciál, který již jejich kolegové v Beskydech vlastní.

I s transporty zraněných či nemocných z nedostupných míst pomáhají hasiči. V takových případech se snaží s vozidly dostat co nejblíže, aby pak ručně naložili zraného do auta, které ho až poté dopraví k sanitce. „Protože v Bílých Karpatech není horská služba, jsou hasiči jediní, na koho se v případě potřeby můžeme obrátit,“ uvedl mluvčí Záchranné zdravotnické služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Osobní zkušenosti s dramatickými situacemi v zimě má majitel Chaty Jana na Mikulčině vrchu Petr Vařecha. „Jednou jsme náhodou zjistili, že starousedlík na jedné ze samot má chřipku. Kilometr jsme ho museli táhnout na dětských bobech, místy až po pás zabořeni ve sněhu,“ popsal jeden ze zážitků Vařecha. Nemocný muž byl podle něj tak slabý, že si sám nedokázal zatopit. Přišel nakonec o prsty na nohou, které mu omrzly. Vařecha je jedním z těch, kteří absenci záchranářské instituce v Bílých Karpatech už léta kritizují.