Základem funkčních plovoucích recesistických těles nebyly vyspárované necky z babiččiny půdy, ale funkční duše či umělohmotné sudy. Na nich se 250 divákům prezentovala neobvyklá plavidla.

Podmořský svět, rodina Hřibova, Ogarova restaurace, Temelín a slaný popcorn, který nabízel šestiletý Jiříček Janováč, dvojnásobný vítěz Neckyády. Tu sobotní vtipně a pohotově moderovali Eliška Polášková se Zbyňkem Strašákem, členové divadelního souboru Zdeňka Štěpánka z Napajedel.

„Neckyáda nebyla jen přehlídkou doma vyrobených bizarních plavidel, ale soutěží posádek z řad dětí a zručných konstruktérů z řad jejich rodičů. Design a pohyb plavidel po vodní hladině nehodnotila jury, ale jejich strůjci,“ informovala Jitka Točková, starostka Salaše.

Motorkáři ze Slovácka pořídili na cestě do Barcelony celou řadu snímků.
Kamarádi dojeli na "pinckách" ze Slovácka do Barcelony

Na nejvyšší stupínek pro vítěze si pro putovní pohár s miniaturními neckami a věcné ceny vystoupaly Elinka Čevelová (5) s Vendulkou Bystřickou (4), které na hladině okupovaly velmi nápadité plavidlo podmořský svět. Temelín Úrichových obsadil druhé místo a na třetí stupínek pro šampiony vystoupaly tři zbývající posádky.

„S plavidlem Ogarova restaurace jsme se přijeli prezentovat na Salaš z Huštěnovic. A bylo na ní moc fajn,“ pochvalovala si osmiletá Zuzanka Valentová. V restauraci se usadila se sestrou Natálkou a dvěma kamarády, Tobiášem a Matyášem.

Diváckým magnetem Neckyády byl přejezd lávky nad vodní nádrží na bicyklu. Většina soutěžících z řad dětí i dospělých ji bez problémů přejela, někteří se však podívali až na dno nádrže.

„Vítězem v kategorii dětí se stal Šimon Mergental z Velehradu, kategorii dospělých už pošesté opanoval salašský Tomáš Daněk. Urputné boje o vítězství sváděly dvojice dětí i dospělých v přejezdu lávky nad nádrží s trakařem,“ potvrdila salašská starostka.

Cenu za první místo v kategorii dětí předala Matěji Špičákovi a Marku Šídlovi, v kategorii dospělých Matěji a Rostislavu Mléčkovým.

„Letos jsme měli zbrusu novou lávku, takže většina soutěžících ji přejela na bicyklu i ve dvojicích s trakařem bez úhony. Aby byl v příštím roce přejezd zajímavější, bude asi třeba spoje lávky před soutěží trochu rozviklat,“ řekla s pousmáním salašská starostka.

Na neckyádovém klání nemohly chybět ani soutěže na suchu. Na břehu nádrže probíhala degustace špekáčků prokládaných cibulí, kvašáků a nakládaných plísňových hermelínů. Ten měla podle návštěvníků nejlépe naložený Krystýna Grebeníčková. Nejlepšími kvašáky se mohla pochlubit Salašanka Jana Trubačíková a nejvíc hlasů dali lidé utopencům domácí Daniely Jurákové.

Výstava Hynka Čermáka ve Slovácké galerii v Uherském Hradišti.
Fotit obnažené ženy mě baví, říká Hynek Čermák