V přátelském rozpoložení začal v sobotu 3. února odpoledne v salašské hospodě Na Dolině jubilejní 37. ročník koštu slivovice. Starší je jen o čtyři roky košt slivovice v Jalubí, který byl v roce 2020 zapsán Agenturou Dobrý den do České knihy rekordů a kuriozit.

243 vzorků

Salaští se po dvou kolech degustací provoněnými 243 vzorky kořalek mohli pochlubit, že je jejich finálový košt slivovice druhým nejstarším v České republice, v Evropě i na světě.

Právo postoupit do finálového kola mělo na Salaši pouze prvních pětadvacet nejlépe bodovaných destilátů v kategorii slivovice, z nichž pak vzešel celkový vítěz 37. ročníku salašského koštu pálenek.

Superkošt slivovic v Galerii Slováckého muzea 2023.  Vítěz Jaromír Klečka uprostřed
Šampionem superkoštu slivovic je duranciovice Jaromíra Klečky z Nedakonic

Zlatou salašskou trnečku, diplom a věcnou cenu si už potřetí odnesl ze Salaše Ladislav Prostředník ze Starého Města. Při každém vítězném ocenění měl právo si jako první zvednout nad hlavu velkou Zlatou salašskou trnečku a zazvonit si na ni.

Mezi vyznavači pálenek se pak vedly v hostinci na Salaši diskuze, zda si Ladislav Prostředník po roce odnese ze salašského koštu už čtvrtý zvon.

Diplom a věcnou cenu si za druhé místo Salašské trnečky odnesl Martin Taťák z Nedakonic, třetí cena zamířila k Viktoru Kollandovi na Velehrad.

Tradice dlouhá 37 let

Nejlépe hodnocený destilát z meruněk měl nedakonický Pavel Dvouletý, hruškovici Bob Crla ze Starého Města, jablkovici Anna Šilcová, dřínovici Miroslav Kovářík, starosta Modré.

Vítězným likérem s názvem Hruška v hrušce Williams se mohl pochlubit salašský Stanislav Daněk.

Když se před 37 lety z podnětu salašského Antonína Muchy, Lubomíra Šafraníka a Jiřího Janováče rozhodli zahrádkáři v malé vesničce Salaš uspořádat první košt slivovice s 23 vzorky od tamních občanů, nesli možná na trh trochu riziko. S léty se ale ukázalo, že košty umějí Salaští uspořádat na vysoké úrovni.

Posezení u archivních vín uspořádali na Salaši
Posezení u archivních vín uspořádali na Salaši

„V průběhu těch třiceti sedmi let se na pořádání koštů v obci podílela kromě zahrádkářů také svazarmovská organizace, pak obecní úřad, ale od roku 2009 si je pod svá křídla vzal Klub přátel Salaše pod vedením Karla Marečka, nyní Pavla Trubačíka,“ informovala Vlasta Masaříková.

„U příležitosti 30. jubilea salašských koštů nechali Salašané udělat nový zvon, který je předáván pouze šampionům koštů,“ informoval Karel Mareček. Dodal, že zvon navrhli umělci Olivovi z Velehradu, odlity byly v tupeské firmě Alucast.