Tentokrát se ale museli houbaři z různých koutů východní a jižní Moravy spokojit pouze s vystavenými houbami, které měly nanejvýš rozmanitou a proměnlivou podobu.
„Navzdory tomu, že letošní houbařská sezona byla mimořádně nepříznivá, sešlo se nám na výstavě 160 druhů jedlých, nejedlých a jedovatých hub. V šestileté historii výstav je to rekordní počet," mnul si ruce předseda salašských mykologů Lubomír Šafraník.
Pořádně útočilo na chuťové pohárky návštěvníků expozice třicet sklenic hub naložených ve sladkokyselém kořeněném nálevu a sušených lišek pod víčky.
„Některé houby ve sladkokyselém nebo jiném nálevu, kterými se tu naši členové prezentují, možná ochutnají návštěvníci tradičního Štěpánského koštu konzervovaných hub 26. prosince. Ten bude opět v hospodě Na Mlýně," prozradil Šafraník.
Aby byly houby na výstavě co nejčerstvější a přečkaly ji v plné kráse, vyráželi členové mykologického klubu a jeho příznivci od čtvrtku do soboty prohledávat chřibské lesy, aby snesli do hospody Na Mlýně co možná nejvíc houbových úlovků.
„Je to velký úspěch, že salaští houbaři nasbírali v chřibských takové množství hub. My jsme měli minulý týden na výstavě 347 druhů hub, ale museli jsme se za nimi vydat nejen do lesů kolem naší obce, ale na Vysočinu, k Chrudimi a Mladé Boleslavi," svěřil se viceprezident ratíškovických mykologů Ivan Bláha. Lamentoval, že houby v lesích v hodonínském regionu v současné době nerostou.
„Houbařská sezona byla letos velice špatná. V červenci bylo asi deset dnů, kdy houby rostly. Pak už se lidé vraceli z lesa s prázdnými košíky. Až v první polovině září jsem téměř v prachu nacházela zdravé podzimní houby," svěřila se ostřílená salašská mykoložka Alena Filípková.
Nechápavě kroutila hlavou nad tím, že v jedné lokalitě houby našla, pak ušla lesem několik kilometrů a nenarazila ani na prašivku.
„Teď začínají růst houby v listnatém lese, ale zase jenom v některých místech," poznamenala Filípková.
Pochlubila se, že minulý týden v neděli přivezla na výstavu hub do Ratíškovic na Hodonínsku překrásného hřiba borového, lidově zvaného černohlávek nebo sameťáček, kterého našla v ranních hodinách v lese za Salaší.
„Hřib borový, který je těžko zaměnitelný s jiným nejedlým nebo jedovatým druhem, byl raritou naší výstavy. Třicet let jsme ho na výstavě neměli. Salaští jich mají v expozici hned několik," zářila radostí ratíškovický Ivan Bláha, který na oplátku přivezl na Salaš unikátní houbu zvanou korálovec jedlový.
„Salaští shromáždili na výstavě nejen rekordní počet hub, ale i takové druhy, kterých je letos na Moravě nedostatek," nechal se slyšet Jiří Polčák z přerovské mykologické poradny.