Memorandum o porozumění uzavřené mezi Hradištěm a MVV, tedy oběma společníky teplárny CTZ, má do čtyř let přinést konkrétní řešení a návrhy palivového mixu, kterým bude nahrazena prašná technologie hnědého uhlí, kvůli níž si dlouhodobě stěžovali obyvatelé blízkých domovů teplárny.

„Podepsané memorandum je velkým příslibem, kdy se předpokládá, že by se už v roce 2024 mohlo kompletně nahradit spalování uhlí vhodnější a pro životní prostředí lepší variantou. Energetický mix paliv předběžně předpokládá, že se uhlí nahradí plynem a spalováním odpadu města,“ nechal se slyšet starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

Přestože si posun v případu, kdy především manipulace s uhlím způsobovala problémy obyvatel blízkých domovů, pochvalovala i většina opozičních zastupitelů, našly se i kritické ohlasy, které varovaly před podepsáním memoranda.

„V textu se píše, že by měla vzniknout i spalovna kalů a odpadů, a to v areálu CTZ, tedy v centru města. Když jsme před rokem zaúkolovali starostu, aby prosadil investici, která eliminuje znečištění ovzduší, brali jsme jako samozřejmost, že se v zavedení nového paliva bude společnost soustředit na plyn, nikoliv na spalování odpadů,“ kroutil hlavou Jan Zapletal (Nestraníci pro Hradiště).

Kamera. Ilustrační foto.
Kamery v Nivnici mají ochránit obec před vandaly

Zároveň tak varoval před podpisem memoranda, dokud nebude jasno v tom, co má uhlí nahradit.

„Na spalovně nikdo nevydělá, ekonomicky se jedná o nevýhodnou variantu a navíc tím utrpí zase životní prostředí,“ upozornil Jan Zapletal.

Se svým názorem však zůstal na jednání zastupitelstva téměř osamocen, a tak v drtivé většině byl text memoranda schválen. Náhradě paliva tak i podle Jaromíra Prokopa, manažera správy majetkových účastí společnosti MVV, nic nebrání.

„Palivový mix, kdy se nebudeme výhradně soustředit pouze na zemní plyn, umožní společnosti udržet přijatelný nárůst cen tepla. Jednoduše nebudeme závislí na jednom zdroji, který by se mohl v případě vysoké ceny na trhu společnosti prodražit, což by pocítili především zákaznici na vyúčtováních,“ vysvětlil Jaromír Prokop.

V minulosti se přitom město ruku v ruce se společností CTZ snažilo eliminovat polétavý prach, na který si dlouhodobě stěžovali obyvatelé žijící v blízkosti provozovny, tedy především ti v ulici Na Zápovědi.

V říjnu roku 2018 například firma pořídila takzvanou mlžnou stěnu, kterou tvořily tři desetimetrové sloupy, které do ovzduší metaly jemnou vodní mlhu. Kýžené výsledky se však nedostavily, a tak se nakonec město domluvilo s teplárnou CTZ v prosinci letošního roku na úplné výměně paliva.