Oddalo se jim 1900 lidí, kteří se přišli do starobylého hradu seznámit s jeho historií, poznat jej z netradičního pohledu zkazek a zároveň se bavit a bát.

„Do dějinných kostýmů se k hraným pověstem v jedenácti místnostech hradu a nádvoří pod lípou neviny obleklo devadesát účinkujících," uvedla správkyně depozitáře Libuše Mikulová.

Za závojem černé paní se skrývala tvář Michaely Kadlecové z Buchlovic, hradního šaška výtečně zahrál kastelán hradu Buchlova, šlechtičny ztvárnily kupříkladu Kristýna Valová z Horní Bečvy a Monika Zýbalová z Hroznové Lhoty, která kouzelnou šňůrkou svého vyprávění provázela návštěvníky nočními komnatami pevnosti.

Dospělí i děti z různých končin Česka, kteří mají rádi tajemno, čekala od půl osmé večer každých patnáct minut hodinová tajuplná procházka nočním hradem s hranými pověstmi i skutečnými příběhy. Poslední návštěvníci opouštěli hrad úderem půlnoci.

Návštěvníci hradních komnat zažili na vlastní kůži zkazky o starobylém hradu, při nich obživla řada tajemných postav z časů dávno minulých. Účinkující měli na sobě více či méně náročné kostýmy, jimž odpovídal i čas na jejich oblékání a úpravu vizáže.

„Já byl stejně jako loni v roli šaška, takže jsem byl oblečený za tři minuty. Žádný make up jsem nepotřeboval," řekl šibalsky se usmívající kastelán hradu Rostislav Jošek.

Jedinečná atmosféra se seniorům, maminkám či tatínkům vryla pod kůži stejně hluboko, jako jejich sedmi, osmi či dvanáctiletým dětem. Ty nejmenší potřebovaly ke špacíru hradem trochu odvahy.

„Prohlídku jsme vnímali všemi smysly. Naše devítiletá dvojčata, Michaela a Radka, ani nedutaly. Chvílemi mně nebo manželovi tiskly strachy ruce. Bylo to třeba na hostině v jídelně, kde si šašek pohazoval velkou myší," prozradila niterné pocity z noční prohlídky Buchlova Vlasta Srncová ze Zlína.

Po setmění se naskytl návštěvníkům úchvatný pohled z mostu před branou mezi prvním a druhým nádvořím na několikaminutovou ohnivou show.