Unikátní ukázka slováckého tradičního zvyku se uskutečnila v rámci pražských Svatojánských slavností Navalis v Praze. Hlavní role krále se přitom už podruhé ujal dvanáctiletý František Libosvár z Hluku, s nímž pojede dalších devět hluckých jezdců.
„Naštěstí už to znám, takže z jízdy v Praze nervózní nejsem, ale i tak jsme se museli doma poctivě připravovat, například trénovat jízdu na koni. Koně, na kterém v Praze pojedu, sice neznám, ale nebojím se. Naštěstí vybírají samé hodné," řekl František Libosvár, který v Hluku kraloval v roce 2014.
Vozy s dvaceti koňmi se na místo se dopravily už s předstihem. Polovina z nich pochází z ranče Nevada na Smraďavce.
„Jeli jsme už v noci že čtvrtka na pátek. Ve dne by koňům mohlo být horko, rizikem by byl také provoz na dálnici," vysvětlil majitel ranče Nevada Antonín Nevřiva. Převoz zajistilo pět aut s vozíky. Čtyřnohé účastníky Jízdy králů naštěstí čekaly pravidelné zastávky. „Pokaždé jsme jim napustili u benzínových pump do kbelíků vodu. Po cestě měli ve voze také nachystané i seno, aby nebyli nervózní," doplnil Antonín Nevřiva.
V brzkých ranních pátečních hodinách pak vyrazil zástup krojovaných. Z Hluku vyjelo celkem osm autobusů, z Kunovic další dva. Prahu tak dnes navštívilo zhruba pět stovek krojovaných nejen z Hluku, Kunovic a Skoronic, ale také z Ostrožské Lhoty, Ostrožské Nové Vsi, Boršice u Blatnice, Dolního Němčí a Polešovic.
Procesí v 11 hodin zahájí svou přehlídku na Mariánském náměstí v pražském Starém Městě, kde před zvědavými zraky Pražanů i turistů předvedou zdobení koní.
„Téměř celý jeden autobus tvoří lidé, kteří mají se zdobením zkušenosti. Právě ti se tohoto úkolu ujmou," uvedl spoluorganizátor hlucké jízdy králů Miroslav Šuránek.
Jakmile jim starostové slováckých obcí i představitelé Prahy 1 povolí průjezd městem, čeká procesí zážitek v podobě návštěvy Senátu a Poslanecké sněmovny.
Důležitý úkol připadne šesti chlapcům, kteří budou tvořit kunovické banderium. Už v minulosti banderium chránilo významné osoby, které zavítaly do Kunovic. „Tentokrát budou doprovázet pražského arcibiskupa Dominika Duku, který ve svém kočáře taženém čtyřspřežím vyjede od Arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí," popsal organizátor kunovické jízdy králů Milan Stašek. Výprava poté zavítá do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde se v 18 hodin zúčastní mše vedené právě Dominikem Dukou. Po ní zamíří na přes Karlův most a průvod ukončí na Křižovnickém náměstí. (abr)
Jízda králů: Lidový obyčej neznámého původu se dnes pravidelně jezdí pouze ve městě Hluk (jednou za tři roky), ve městě Kunovice (jednou za dva roky), v obci Skoronice (jednou za čtyři roky) a v obci Vlčnov (každoročně poslední neděli v květnu). Jízda králů má ve všech uvedených lokalitách charakter obřadního průvodu. V čele skupiny jedou obvykle vyvolávači, za nimi pobočníci s tasenými šavlemi, kteří mezi sebou vedou krále dosud nedospělého chlapce s růží v ústech, za nimi následují další vyvolávači a ostatní jezdci. Král a pobočníci jsou oblečeni v ženském obřadním oděvu, ostatní jezdí v obřadním oděvu mužském. Zdroj: NÚLK
Banderium: Jedná se o skupinu místních chlapců, kteří na vyzdobených koních doprovázeli významné osoby, ať světské nebo církevní, při návštěvě Kunovic. První písemná zmínka o banderiu je z roku 1771, kdy doprovázelo císaře Josefa II. při návštěvě obce. Zdroj: web města Kunovice