Ředitelství silnic a dálnic totiž opravuje cestu I/50 neboli obchvat Uherského Brodu za více než 24 milionů. A zážitek z jízdy mezi vyfrézovanými jámami na dvou a půl kilometrovém úseku jsem si vyzkoušela na vlastní kůži.

Jet z města o půl čtvrté odpoledne, v podstatě v době špičky, byla velká smůla. Kolona, do které jsme se zařadili, začínala na poslední křižovatce v Uherském Brodě, směrem na Nivnici. A její konec byl v nedohlednu. Dva a půl kilometru dlouhá cesta, jež běžně trvá sotva pět minut, se notně protahuje. Poprvé totiž zastavujeme asi pět metrů za křižovatkou, ještě před cedulí oznamující konec Uherského Brodu. Než se dáme pohybu, trvá to deset minut, a to popojedeme sotva pár metrů. Před námi je nekonečná řada, která se skoro nehýbe. „Neotočíme to na Nivnici? ptá se mě můj doprovod. Nakonec se domluvíme, že ještě chvíli počkáme. A po rozhodnutí se skutečně pohneme, ale zase jen o kousek.

Za půl hodiny ujedeme asi kilometr a kolona za námi se jen prodlužuje. Po cestě potkáváme vyfrézované obdélníky, kterým se dá příliš vyhnout. „Ještě si na autě něco urveme,“ napadá mě. Když se dostaneme do úseku, kde je více vidět, zjišťuju, že kolonu vidím ještě u motorestu u Havřic. A situace v opačném směru není o moc lepší. Celou situaci komplikují navíc probíhající práce. Uprostřed toho všeho se totiž ještě „motá“ asi šest silničářů okolo jednoho stroje. Dva kamiony z obou stran okolo nich neprojedou. Z aut se ozývají nadávky. Nervózní řidiči troubí.

Než se dostanu z konce Brodu k odbočce na Vlčnov strávím v koloně přibližně hodinu. Na obchvatu se mění povrch a já jsem se trefila do doby, kdy ho frézují. V pondělí 17. července začnou pokládat novou vrstvu. „Za vhodných klimatických podmínek předpokládáme ukončení pokládky do konce tohoto měsíce. Provoz je řízen pomocí světelného signalizačního zařízení – kyvadlově,“ okomentovala dopravu a práce a silnici mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že pak budou následovat dokončovací práce – čištění propustků, krajnice a podobně.