Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník na Smraďavce ukrýval stovky uhynulých ryb

Problémy v komunikaci a také sucha v kombinaci s vysokými teplotami. To mají být hlavní dvě příčiny úhynu několika set kaprů, amurů a línů, kteří byli vysazeni na Smraďavce v rybníku zvaném „Zádržák“.

1.9.2017
SDÍLEJ:

Po vypuštění rybníku na Smraďavce uhynulo stovky ryb.Foto: DENÍK/Martin Nevyjel

Ten se totiž před několika dny začal kvůli plánovaným opravám hráze vypouštět. Na jeho dnu však zůstala nemalá rybí osádka, která se v rychle oteplující vodě buď uvařila, nebo při úplném poklesu hladiny uhynula na souši.

„Rybník znám, jezdím tam někdy brodit koně a vím, že jej teď vypouštěli.

O uhynulých rybách jsem slyšel maximálně v hospodě, ale je fakt, že když jsem okolo rybníku nedávno projížděl, byli tam nějací chlapi a odstraňovali zdechlé ryby,“ přisvědčil špatným zprávám za místní Antonín Nevřiva.

Majitelem rybníku jsou Lesy České republiky. Ty na něm měly v posledních dnech vykonávat dlouho chystanou úpravu hrází.

„Na vodní nádrži Sovín, stejně jako na její sedimentační hrázi, byla snížena hladina vody kvůli plánované údržbě. Ta byla však předem vodoprávně projednána a všechny strany včetně zástupců Moravského rybářského svazu (MRS) o ní byly informovány,“ sdělila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Podle jejích zpráv navíc při vypouštění k žádnému ohrožení rybí osádky nedošlo.

„Po odpuštění zhruba metru a půl pokračoval pokles hladiny v důsledku sucha ještě zhruba o půl metru. Žádné ztráty produkčních ryb však hlášeny ani evidovány nebyly. Pokud by vzniklo nějaké riziko, budeme vše řešit ve spolupráci s Moravským rybářským svazem v Nedakonicích,“ podotkla Eva Jouklová v odvolání se na slova Antonína Mařáka.

Ten se jako předseda MRS Nedakonic vyjádřil k vzniklé situaci také Deníku.

„Nejedná se o chovný rybník, takže v podstatě nelze hlásit žádnou škodu. Ryby tam sice byly, nicméně vždy se dříve či později vypouštěly do Smraďavky. Bohužel letos kvůli opravám některé nakonec uhynuly,“ objasnil Antonín Mařák.

Problém podle něj vznikl především v komunikaci s majitelem rybníka, tedy Lesy České republiky.

„Pravděpodobný scénář byl takový, že majitel rybníka o rybách nevěděl, a tak jej začal vypouštět. Ona je to totiž odkalovací nádrž, kde se v zásadě nedá předpokládat, že bude nějaký větší počet ryb,“ zauvažoval Antonín Mařák.

Velkou roli však podle něj hrálo při úhynu ryb i sucho.

„I kdybychom o vypouštění věděli, nemohli bychom s tím nic dělat. Do přehrady by s vodou kvůli suchům nedopluly a vylovit je taky nešlo,“ doplnil.

Podle informací Deníku byli v takzvaném „Zádržáku“ vysazeni kapři, amuři a líni. Odhadem byl jejich počet kolem tři a půl tisíce, což by přepočítáno na ztráty činilo pro rybáře až dvaceti tisícovou škodu.

„Z hlediska odboru životního prostředí a zákona nedošlo k žádnému porušení. Na rybníku byla hlášena pouze údržba, a tak jsme se jako orgán ani nevyjadřovali k tomu, jak má být prováděna,“ sdělil vedoucí oddělení vodoprávního úřadu a životního prostředí v Uherském Hradišti Jan Krčma.

Při větších zásazích se podle něj vždy stanovují podmínky, za nichž lze s rybníkem manipulovat.

„Jednou z podmínek bývá, aby o vypouštění byli informováni rybáři. V tomto případě jsme však žádné podmínky nestanovovali. Majitel sice mohl předpokládat, že v rybníce něco vysazené bude, nicméně se nejedná o právní provinění,“ dodal Jan Krčma.

Autor: Vojtěch Trubačík

Místo události:
1.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Strapinová, 15. 10. 2017, 2220 g, 46 cm, Uherský Brod
7

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

Oblastní spolek ČČK ocenil na hradišťské radnici Zlatými kříži I. a II. stupně bezpříspěvkové dárce krve
32

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže I. a II. stupně

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Od voleb šli domů s taškou na třídění odpadu

Dali svůj hlas kandidátům na poslance Poslanecké sněmovny, domů si zdarma odnášeli sadu tří tašek. Na plast, papír a sklo. I tak by se s trochou nadsázky dala okomentovat příležitost Velehraďanů k cestě do volební místnosti na tamní Obecní úřad.

Velehradský farář Petr Přádka: Ať zvolení poslanci pracují pro dobro národa

Devadesát minut po zahájení voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zamířil do volební místnosti na Velehradě šestapadesátiletý P. Petr Přádka SJ, působící od 1. dubna 2003 jako farář římskokatolické farnosti při bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, ale také jako superior tamní jezuitské komunity.

Hodinu po začátku voleb jeli do Podolí policisté

FOTOGALERIE / Sotva pár hodin vydržel na svém místě transparent, který připomínal loňské referendum v Podolí. Obyvatelé ho tam vyvěsili u příležitosti voleb do Poslanecké sněmovny, které v pátek začaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení