Podle někdejšího starosty se vše ale stalo jinak.

„Jiří Trávníček na mě zákeřně zaútočil, když jsem chtěl projít za jeho zády k veřejně přístupné obecní studánce. Udělal dva kroky vzad a uštědřil mně pořádného hokejového bodyčeka. A než jsem se narovnal, udeřil mě vší silou pěstí do obličeje,“ reaguje na jeho obvinění Miroslav Křižka.

Rvačkou a policejním zásahem tak eskalovalo dlouhodobé napětí v Podolí, kde si začali vyřizovat účty bývalý starosta Miroslav Křižka s občanským aktivistou a jedním ze strůjců předčasných voleb v Podolí Jiřím Trávníčkem.

Středem sváru se stal jeden z pozemků nadregionálního biokoridoru Hluboček. Právě k němu Miroslav Křižka svolával letáky po obci brigádu, která měla v pátek 6. července odstranit údajně nelegální nános dřevin na pozemku.

Podle vedení obce však šlo o záměr vytvořit vegetační kryt.

„Když byla právě v této lokalitě avizována brigáda ve zpravodaji vydávaném panem Křižkou, vyhlásili jsme obecním rozhlasem, že zastupitelstvo obce si nepřeje, aby kdokoliv na pozemku jakkoliv zasahoval a upozornili jsme občany, že by se tím dopustili přestupku. To Miroslav Křižka nerespektoval,“ kroutila hlavou starostka Podolí Jana Rýpalová.

Čtvrteční boje

Páteční rvačce však měl předcházet ještě incident, který se u pozemku odehrál už ve čtvrtek.

„Očitým svědkem jsem byla pouze pátečního útoku Miroslava Křižky na Jiřího Trávníčka. Ve čtvrtek však měl způsobit Miroslav Křižka pohmožděniny také Evě Trávníčkové, která jej u zmiňovaného pozemku potkala,“ prozradila Jana Rýpalová.

Co konkrétně se na místě v oba zmiňované dny stalo, zůstává v šetření policistů.

Scénáře obou stran se diametrálně rozcházejí. Zatímco podle Jany Rýpalové i Jiřího Trávníčka měl Miroslav Křižka ve čtvrtek i pátek napadnout postupně Evu Trávníčkovou a později Jiřího Trávníčka motykou, přičemž v druhém případě skončil celý incident rvačkou, bývalý starosta Podolí nabízí zcela jinou verzi.

„Eva Trávníčková mně chtěla zabránit v odstraňování větví a tahala se přitom o motyku, kterou jsem používal. Také si sedala a lehala na větve, které jsem odtahoval. Pokud má nějaká zranění, způsobila si je sama,“ vysvětloval Miroslav Křižka. I v druhém případě měl atak přijít od Jiřího Trávníčka.

„Použil jsem pouze obranného chvatu a rukou mu stiskl varlata, načež mě kousl do pravé části obličeje. Na doporučení lékaře užívám antibiotika, aby mně rána po kousnutí nezhnisala,“ popisoval průběh rvačky.

Konflikty se odehrávaly kvůli nánosu dřevin vytvořeného obcí, které mají tvořit vegetační kryt pro zvěř. Podle Křižky se však jedná o neoprávněný zásah do chráněného území.

„Starostka nemá pravomoci, které by jí umožňovaly povolit vybudování hráze z větví. Dokonce nemá ani kompetenci zakázat odstranění těchto větví,“ stěžoval si s tím, že ohledně zásahů na pozemku už podal na krajský úřad stížnost.

Dle mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje však nespadá nadregionální biokoridor Hluboček pod jejich dohled.

„Obecně lze říci, že je na takových pozemcích nezbytné zachovat stávající přírodní charakter. Jakékoliv větší zásahy pak musí být podpořeny stanoviskem městského úřadu v Uherském Hradišti,“ sdělila Adéla Kousalová. Ten však v poslední době nekonzultoval žádné zásahy na uvedeném pozemku.