V roce 2005 požádalo v metropoli Slovácka o rozvod 387 osob. K částečnému zlepšení došlo už o rok později, kdy počet žádostí poklesl na 270. Loni se stejným požadavkem přišlo k soudu už 380 žadatelů. Podle zkušeností uherskohradišťského psychologa Jaroslava Valenty se ale naopak počet lidí usilujících o rozvod zvyšuje. A co je podle jeho názoru nejčastějším důvodem? „Nevěra. Následují dlouhodobé manželské krize. Přesná čísla počtů rozvodů nemám k dispozici, ovšem například ve srovnání se situací před třemi lety odhaduji, že množství lidí usilujících o rozvod stouplo zhruba o dvacet procent,“ zamyslel se psycholog Valenta.

Nevěra? Navštivte psychologa

Podle tohoto odborníka se velmi často dostane manželství do krize kvůli „balíku“ neshod, pramenících z nenaplněných očekávání. „Jedná se především o povahové vybavení jedince, finanční potíže, rozdíly ve společenském postavení a podobně. Jestliže v takové situaci nespokojený jedinec narazí na jinou osobu, která tyto představy splňuje, pak může nastat manželská krize. Ta pak může vyvrcholit rozvodem,“ vysvětlil Valenta.

Rada od specialisty bývá pro krachující manželství často poslední záchranou. „Úspěšnost záchrany manželství je u mých klientů zhruba padesátiprocentní. Vždycky ovšem záleží na tom, zda ochota řešení krize pramení pouze z jednoho z nich, anebo vyvinou stejnou snahu oba partneři,“ dodal psycholog, který svou profesi vykonává už 30 let.

Sledování partnerů se stává běžným

Nevěra je pro mnohé lidi důvodem nejen k návštěvě psychologa, ale v některých případech také kanceláře soukromých detektivů. „Žádosti na sledování partnerů patří v mé praxi mezi nečastější. Lidé mají zájem vědět, co dělá jejich partner mimo domov. Týdně obdržím v průměru jednu až dvě žádosti o sledování podezřelého partnera. S požadavkem na sledování osoby přichází ze sedmdesáti procent ženy,“ vypočítal soukromý detektiv, který požádal o zachování anonymity.

Počet rozvodů na Uherskohradišťsku: rok 2005 (387), rok 2006 (270), rok 2007 (380)

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.