Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kardinál Vlk: Na štědrovečerní tabuli připravuji kubu

Uherské Hradiště - Šestasedmdesátiletý kardinál Miloslav Vlk se o první adventní neděli 30. listopadu v uherskohradišťské Redutě zúčastnil předávání symbolických šeků a darovacích smluv na pět milionů korun, které převážně církvím, ale i několika neziskovým organizacím ze Zlínského kraje, nadělovala Nadace Děti-kultura-sport.

5.12.2008
SDÍLEJ:

Kardinál Vlk spolu s vedoucí Domova pro postižené občany Milenou Marečkovou.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Na slavnostní akci zapálil kardinál Vlk spolu s Ivem Valentou první svíčku na adventním věnci.

Jak se připravujete na letošní Štědrý den?
Jsou před námi ještě čtyři týdny adventu. V liturgii se nejvíc čtou proroctví proroka Izaiáše o narození Mesiáše z Panny Marie. O Vánocích pak slavíme jejich naplnění. Bůh řekl slovo skrze proroky a také ho naplnil. A to já všechno v tom adventu chci prožívat, abych mohl o Vánocích slavit a říci si ano, ono se to naplnilo. Je to jisté.

Jak slavíte Štědrý večer?
Štědrý večer je přípravou na vánoční dny, pro každého kněze a biskupa zvlášť je to řada povinností, na jejichž splnění se připravuji. Ale také v té „rodině“, kterou mám kolem sebe, jsou to tři řeholní sestry a sekretář, se na Štědrý večer a Vánoce připravujeme. Nechybí nám vánoční stromek a všechno ostatní, co ke Štědrému večeru patří. Po přečtení evangelia slavíme štědrou večeři, k níž pozveme vrátného, aby v ten slavnostní večer nebyl sám. Společně a v pohodě si zapějeme koledy, pak se odebereme ke stromečku, rozdáme si dárky a zase si zazpíváme vánoční písně.

A co štědrovečerní večeře, skládá se z klasického kapra a bramborového salátu?
Samozřejmě že i u nás je to klasická součást štědrovečerní večeře. Na štědrovečerní tabuli nesmí chybět moje oblíbené jídlo, jímž je jihočeský kuba. Protože sestry ho nedovedou uvařit, tak ho připravuji většinou já. Kubu mě naučila připravovat maminka.

Jakým dárkem zcela jistě uctíte své příbuzné či kněze?
Já většinou připravuji jen vánoční přání, které všem blízkým rozdám. Pro nejbližší v domě vždycky připravím nějaký vhodný dárek. Každoročně hned po Vánocích, 27. prosince, za mnou přicházejí rodinní příslušníci, mé sestry s dětmi a jejich dětmi. I tohle je pro mne radostné slavení Vánoc.

Těšíte se z vánoční nadílky?
Ti, kteří mě chtějí o Vánocích něčím obdarovat, mají problém s výběrem dárku. Já totiž nic nepotřebuji.(Smích) Abych jim naznačoval, jaký dárek bych si přál, to k mému věku už nepatří. Ale oni nakonec vždycky něco vymyslí, s dárky přijdou a já mám z nich velikou radost.

Vzpomenete si, které Vánoce byly pro vás ty nejkrásnější?
Nevím, které bych označil za nejkrásnější. Vzácné vánoční chvíle jsem prožíval v dětství s rodiči a sourozenci. U nás to bylo tak, že dárky nám přinášel Ježíšek. Zatímco maminka připravovala štědrovečerní večeři, my jsme čekali na Ježíška. Tatínek nám říkával, že slyší na konci vsi zvonit zvoneček a že Ježíšek už brzy přijde i k nám. My jsme jeho příchod očekávali schoulení v koutě kuchyně, zatímco tatínek v sousední místnosti, která byla ponořena do tmy, se tam přioděl do nějakého prostěradla. Pak zacinkal zvonečkem a docela tajemně podal z toho pokoje mamince nazdobený stromeček. Ten nás naplnil obrovskou radostí. Pak se povečeřelo a rozdávaly se dárky.

Po štědrovečerní večeři, ale také na přelomu roku, si lidé připíjejí na zdraví, štěstí, lásku a kdoví co ještě slivovicí, vínem. Chutnají vám také tyto nápoje?
Samozřejmě. A zvlášť, když je ta slovácká slivovice dobře vypálená a víno opravdu vyzrálé. Foto: Zdeněk Skalička

Autor: Zdeněk Skalička

5.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Medici zodpovídali otázky ohledně osteoporózy

FOTOGALERIE / Na čtyřech místech Uherského Hradiště mohli lidé ve čtvrtek potkat studenty medicíny. Ti tam prováděli osvětu u příležitosti světového dne boje proti osteoporóze, který se slaví 20. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení