Táborský autorskou výstavu připravil ke svým pětapadesátým narozeninám.

První autorskou výstavu jste měl k padesátým narozeninám. Byla bez hosta. Letos jste přizval Františka Pavlicu. Proč?

Před pěti lety jsem měl na přípravu více času, a tak jsem zvládal všechno sám. Měl jsem tady skoro k sedmdesáti dílům. Frantu Pavlicu jsem si však přizval i proto, že jeho a má tvorba na sebe pěkně navazují. Jeho litografie a olejomalby s mými díly mají jednotný charakter, diváka nijak nerozrušují. Nevystavujeme spolu poprvé, pravidelně se setkáváme například při česko-slovenských výstavách Setkání-stretnutie.

Jste známý především jako výtvarník pracující se dřevem. Na výstavě však jsou k vidění i díla z kamene. S jakými materiály tedy pracujete?

Právě s kamenem se setkávám i při své další práci. Vytvářím do něj písmo a mám ten materiál prostě rád. Občas zjistím, že to s kamenem jde lehčeji než se dřevem. Bohužel se při této práci hodně práší a já pro ni nemám potřebné prostory. Práci s kamenem spojuji také s prací se dřevem a železem.

Kde hledáte inspiraci?

Témata mých děl jsou již dobře známá. Má tvorba je přesně vyhraněná, protože si říkám, že už mám málo času, abych se rozptyloval něčím jiným. Jsem zaměřený především na dominanty a zákoutí měst. Snažím se zachytit zastrčené uličky a kouty, nebo naopak to, co vyčnívá. Lidé kolem toho chodí a ani si toho nevšimnou. Teprve na výstavě zjistí, že jsou to místa z Brodu. Právě Uherský Brod patří k mým nejčastějším námětům.

Vedle měst ale hledáte náměty i jinde…

Pustil jsem se před Vánocemi třeba taky do výroby betlému. Inspiruji se často v hudbě, tak jsem jej udělal jinak. Opět jsem se inspiroval Uherským Brodem, a proto tam nemohl chybět Černý Janek. Vytvořil jsem betlém hudební. Krále, kteří přicházejí k Jezulátku, jsem ztvárnil jako klavír či basu.

Hudba se objevuje velmi často právě ve vašich dílech. Jaký k ní máte vztah v běžném životě?

Hudbu mám rád. Rád si ji poslechnu, naučil jsem se i trochu zpívat, ale hrát neumím. Přitom mám housle i ve svém znaku, kde mám kosárky a doutník. Ten však nekouřím.

Připravujete další autorskou výstavu?

Zatím ne. Možná až zase k šedesátinám. Řezba je totiž náročnější na práci než třeba obrázek. Na jaře budu mít ještě menší výstavu v Divadelní galerii v Uherském Hradišti.

Související článek:

Táborský vystavuje v brodském Panském domě