Přestože se svým řidičem při cestě na Slovácko ve čtvrtek 8. června nabral na dálnici D1 zpoždění, přijel dobře naladěn a v prostorách obřadní síně, pod rozměrnými historickými freskami Joži Uprky, mimo jiné prozradil, zda se letos chystá na velehradské Dny lidí dobré vůle a jak je to se jmenováním sídelního biskupa v Arcidiecézi olomoucké.

Budete o Dnech lidí dobré vůle účasten žehnání plastiky Stojanova otcovského srdce v královské kapli velehradské baziliky 4. července?

Ano. Přijedu velmi rád. Bude mi potěšením.

Papežův diplomat na Slovácku. Vyslanec Vatikánu v ČR, arcibiskup Okolo kráčel v procesí Božího těla v Hradišti.
Papežův diplomat na Slovácku. Arcibiskup Okolo kráčel v procesí Božího těla

Víte už, kdo bude celebrovat hlavní mši při Národní pouti na Velehradě letos 5. července?

Určitě já i s někým dalším. Jestli přijede z Prahy arcibiskup Graubner nebo kardinál Duka, nevím, ještě se o tom budeme bavit.

Bude tomu rok co Arcidiecézi olomouckou spravuje biskup Josef Nuzík. Myslíte, že by papež František mohl rozhodnout o novém sídelním biskupovi ještě letos?

To je velmi dobrá otázka. Bohužel ale na ni zatím nemám odpověď, protože Svatá stolice pracuje, potřebuje čas, konzultace a pak se uvidí.

Tak to byla velmi diplomatická odpověď…

Děkuji. Studoval jsem diplomacii, tak jsem se také snažil diplomaticky odpovědět. (úsměv)

Máte zprávy o tom, jak se aktuálně daří papeži Františkovi, jenž se zotavuje po operaci kýly?

Operace proběhla v pořádku a nyní Svatý otec nabírá síly…

Jude Thaddeus Okolo (* 18. prosince 1956 Kano, Nigérie) je prelát katolické církve, který od roku 1990 působí v diplomatických službách Svatého stolce. Od roku 2008 je arcibiskupem a zastával funkci apoštolského nuncia v několika zemích. Od roku 2022 je apoštolským nunciem v České republice, kde nahradil amerického arcibiskupa Charlese Balva. Okolo hovoří plynně kromě rodného jazyka igbo (a hausa, který je jeho rodným jazykem) také anglicky, francouzsky, italsky, španělsky, německy a česky.