To však značně zasahuje do ubytovávacích plánů organizátorů akcí.

„Například na nočních prohlídkách hradu vystupuje devadesát účinkujících a při kovářských dnech šedesát. Takové množství lidí pak musíme někde ubytovat, spát v hradu jich tolik nemůže. Pokud by se nám nepodařilo tento problém vyřešit, ohrozí to pořádání dalších akcí na Buchlově,“ uvedla členka HB Collegia a zaměstnankyně správy hradu Libuše Mikulová.

Letos se organizátorům podařilo zachránit noční prohlídky jen díky vstřícnosti manželů Večeřových, kteří účinkujícím umožnili stanování na své louce pod kopcem Modla. Tato louka však bývá mokrá a při deštích nepoužitelná. „Obecní pozemek pod hradem není oficiálním tábořištěm a nesplňuje hygienické požadavky. Není tam voda ani záchody. To byl jeden z důvodů rozhodnutí rady,“ poznamenala radní Alena Horáková. „Není to tábořiště s potřebným zázemím, a tak stanování ani povolit nemůžeme, byť by to bylo na omezenou dobu. Nejde o to, kdo žádal, ale o co žádal,“ vysvětlil tajemník buchlovické radnice Miloslav Hrdý.

Podle členů HB Collegia však stejně jako v předcházejících letech měli zajištěné mobilní chemické záchody, umyvárnu a barel s vodou.

Kulturní dění, které se po letech na Buchlov vrátilo prostřednictvím nadšenců z HB Collegia, by chybělo především samotným návštěvníkům chřibské dominanty. „K podobným akcím, jako jsou noční prohlídky či kovářské dny, je Buchlov přímo předurčen, a tak by bylo škoda, kdyby zanikly,“ povzdychl si pravidelný návštěvník hradu Zdeněk Polišenský.