Na nešvar upozornil také Čestmír Bouda ze Sadů.

„Alarmující je například situace u cesty vedoucí k rozhledně na Rovnině. Tu lemuje několik podobných skládek, které řadu měsíců nikdo neodstranil,“ poukazuje na nepořádek v lokalitě za městem Bouda. Černé skládky se ale podle jeho stížnosti objevují a objevovaly i v místě jeho bydliště. Mezi lokality, kde lidé s oblibou vyvážejí bez povolení nepotřebný odpad z domácnosti, patří například ulička Cigánka, plocha u „škvárovky“ nacházející se u spojnice mezi čtvrtí Sady a sídlištěm Východ.

Obyvatelé Sadů ale nesložili ruce do klína. „Podařilo se nám prosadit zřízení pěti sběrných míst na tříděný odpad. Lidé si na třídění zvykají. Zástupci města v obci pravidelně přistavují kontejner na nebezpečný odpad, což výrazně pomáhá snižovat vznik černých skládek,“ pochválil úsilí radních Bouda.

Viníka prozradila nalezená obálka

Jeho slovům přitakávají i obyvatelé dalších městských částí. „Opuštěné budovy v kasárnách, plochy za panelovými domy na ulici 28. října, to je jen vzorek z bohatého výčtu míst, kam lidé vyvážejí nepotřebné věci,“ upozornila dvaašedesátiletá Jana Blahová z Uherského Hradiště.

Úředníci Městského úřadu Uherské Hradiště ale doposud žádnou oficiální stížnost obyvatel Sadů nezaznamenali. „Písemnou stížnost jsme neobdrželi, z podnětu redakce místních novin jsme byli před časem upozorněni na skládku kuřecích kostí. Skládka byla odstraněna, pachatel nebyl zjištěn,“ podotkla pracovnice Odboru životního prostředí Městského úřadu Uherské Hradiště Dagmar Zábranská.

Odhalit zakladatele podobných skládek, kterým hrozí až třicetitisícová pokuta, bývá, podle slov úředníků i ochránců zákona, mnohdy takřka nemožné. „Pamatuji se ovšem na případ, kdy jsme viníka vypátrali pomocí nalezené obálky s adresou,“ vzpomněl na jeden z případů velitel uherskohradišťské městské policie Jaroslav Ježo.

Přečtěte si také:

O našich smetištích