Napadlo vás někdy, jak moc jméno ovlivňuje náš život? David Figlio z Northwestern University v USA vyhodnocoval tisíce jmen vyskytující se v různých oborech a přišel na to, že příliš něžná jména způsobují, že dítě si nemůže většinou pomýšlet na obory, kde se vyžadují tvrdé lokty nebo velké nasazení.

Abych byl konkrétní –⁠ když své dceři dáte jméno Amálie nebo Berenika, daleko spíše z ní bude třeba herečka než ekonomka, protože učitelé v ní nikdy matematičku vidět nebudou a podle toho k ní začnou také přistupovat a nenápadně ji tak nasměrují při volbě oblíbených předmětů. To je zvláštní, že?

A to už nemluvím o tom, co všechno nám jména dokáží v životě způsobit, jak moc některé jeho varianty nesnášíme a o jiné si naopak říkáme. Moje spolužačka Marie byla úplně jurodivá z jakékoliv jiné podoby svého jména kromě Majky.

Až do okamžiku, kdy někdo přišel se vzpomínkou na seriál Majka z gurunu –⁠ spadla z oblakov a byla ztracena, protože se jí už nelíbilo nic.

Mimochodem, britská studie mezi třemi tisíci rodiči ukázala, že jedna pětina z nich lituje toho, jaké jméno pro svého potomka zvolili, protože si včas neuvědomili všechny možné komplikace a nevhodné asociace.

Jestli jste nad něčím podobným přemýšleli také, tak sobotní povídání na mé rozhlasové pohovce bude právě pro vás. Uvelebím se na ní s návštěvou z matriky, která nám prozradí, jaká jména si pro své potomky vybíráme nejčastěji, a zároveň zavzpomíná na ty nejpodivnější nápady, které zažila.

Mým dalším hostem bude naše nejúspěšnější zpěvačka Lucie Bílá, která se ve skutečnosti jmenuje Hana Zaňáková a prozradí nám třeba to, co na nápad změnit si jméno říkali doma a proč se na ulici otočí, i když na ni někdo zavolá Karle. Těším se. Začínáme v sobotu v 15.00 na vlnách Českého rozhlasu Zlín.

Josef Kubáník