které se setkaly s velkým ohlasem. Autor (ročník 1971) vyrůstal od roku 1986 v tvůrčím prostředí někdejší Výtvarné skupiny při Sdruženém závodním klubu v Uherském Hradišti a s tehdejšími kolegy se pravidelně v Klubu kultury setkává dodnes.

I proto je jeho tvorba v regionu velmi dobře známá - i díky četným výstavám (několikrát Uh. Hradiště, Uh. Brod, Buchlovice, Ostrožská Nová Ves a další). Věnuje se malbě, kresbě, grafice a ilustraci a zejména jeho barevné litografie, inspirované poetikou insitních malířů, jsou velmi populární - jistě je to do určité míry dáno i tím, že námětově čerpá z folklorního dění na Slovácku.

V Huštěnovicích vládla při 99. Kateřinských hodech s právem skvělá nálada
V Huštěnovicích vládla při 99. Kateřinských hodech s právem skvělá nálada

Litografii se věnuje i jako tiskař, dílnu otevřel v roce 2011. Pro kalendář na rok 2023 byly použity původní litografie z cyklu Rok na Slovácku (připomeňme některé názvy: Na tři krále, Fašankáré, Vynášení smrtky, Šlahačka, Na Antoníček, Bartlomějský jarmak, Strážnické vinobraní, V Kněždubě na hody a další, doplněné na titulní straně grafikou Rodinův tanec u Uprků, vytvořenou ke 120. výročí návštěvy slavného francouzského sochaře v Hroznové Lhotě v r. 1902).

Kalendář Rok na Slovácku (krásný dárek na Vánoce) můžete získat v Uh. Hradišti v Městském informačním centru, Divadelní galerii a v Rámařství Jilíková a také v informačních centrech ve Veselí nad Moravou a Hodoníně. A pochopitelně také pokud navštívíte autora v Hroznové Lhotě. 

Autor: Miroslav Potyka